< sekcia Regióny

V bojnickej zoologickej záhrade sa vyliahol plameniak čilský

Plameniak. Foto: TASR/AP

V bojnickej zoologickej záhrade doteraz úspešne odchovali päť mláďat, plameniaky čilské tam chovajú už od roku 1966.

Bojnice 20. augusta (TASR) - Kolekciu vtákov v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach doplnilo v uplynulých dňoch mláďa plameniaka čilského. Odchov sa podaril bojnickej zoo po dlhšom čase, informovala na svojej oficiálnej internetovej stránke.

"Rodičia sa o mláďa vzorne starajú. Návštevníci zoo tak majú jedinečnú príležitosť vidieť malého plameniaka, čo u nás nebýva časté. Odchov nie je jednoduchý a toto mláďa má pred sebou ešte náročnú cestu. Držíme mu preto palce," uviedla ďalej zoo.

V bojnickej zoologickej záhrade doteraz úspešne odchovali päť mláďat, plameniaky čilské tam chovajú už od roku 1966.

Vývojovo patria plameniaky podľa informácií zoo medzi najstaršie vtáky, na Zemi prežívajú už 50 miliónov rokov. Vyznačujú sa dlhými tenkými nohami a krkom, tiež typickým tvarom zobáka. U všetkých šiestich známych druhov prevažuje ružovo sfarbené perie.

Domovom plameniakov sú tropické a subtropické oblasti v Strednej a Južnej Amerike, Európe, Afrike a v Ázii. Žijú vo veľkých spoločenských kolóniách a obývajú morské pobrežné lagúny, ústia riek, močaristé oblasti a slané jazerá až do nadmorskej výšky 4500 metrov. Potrava plameniaka pozostáva najmä z rôznych vodných bezstavovcov. Hniezdo si stavia v plytkej vode alebo na brehu, je postavené z bahna do výšky asi pol metra a v strede má malú priehlbinku.

Samica znáša jediné vajce, ktoré sa liahne za 27 až 31 dní. Rodičia sa o mláďa spoločne starajú asi tri mesiace. Mláďa je pohlavne dospelé po štyroch až piatich rokoch. Plameniak čilský je jedným z najpočetnejších druhov plameniakov a v prírode nie je ohrozený. V zoo sa môže dožiť aj 40 rokov.