Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Regióny

V Bratislave aj Malackách sa bude opäť očkovať proti HPV vírusu

Snímka z očkovania proti HPV vírusu, archívne foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od deväť rokov.

Bratislava 20. júna (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude po deviaty raz očkovať proti HPV vírusu. Očkovať bude v piatok (21. 6.) v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v Petržalke, rovnako tak v Malackách na Nádražnej ulici, v ambulancii primárnej starostlivosti pre deti. Na očkovanie je potrebná registrácia. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

"Kraj očkuje približne raz za tri mesiace, čo umožňuje vyhovieť harmonogramu očkovania tak ľuďom v dvojdávkovej, ako aj trojdávkovej schéme," konštatuje Forman.

Ľudský papilomavírus (HPV) môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory, rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. Očkovanie je preto vhodné pre obe pohlavia.

Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od deväť rokov. Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková a trojdávková pre starších ako 15 rokov. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné deti. Od 1. decembra 2023 je plne hradené aj pre 13 a 14-ročných. Staršie deti a dospelí si vakcínu musia uhradiť.

Prevencia a osveta sú súčasťou schválenej stratégie rozvoja zdravotnej starostlivosti na území kraja na najbližšie roky.