Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Regióny

Mikas: V Bratislave potvrdili ďalší prípad osýpok

Ilustračná snímka. Foto: TASR Roman Hanc

Mikas priblížil, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave v rámci epidemiologického vyšetrovania zistil, že rodičia navštívili pediatrickú ambulanciu v Petržalke 21. februára.

Bratislava 28. februára (TASR) - V Bratislave potvrdili osýpky u 18-mesačného dieťaťa. Bolo hospitalizované. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Celkovo od začiatku roka laboratórne potvrdili tri prípady osýpok, dva na začiatku februára.

"Dieťa nebolo očkované prvou dávkou očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) pre dočasné zdravotné kontraindikácie a je bez cestovateľskej anamnézy (nebolo v zahraničí)," ozrejmil.

Mikas priblížil, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave v rámci epidemiologického vyšetrovania zistil, že rodičia navštívili pediatrickú ambulanciu v Petržalke 21. februára. "Pacientov, ktorí navštívili ambulanciu v rovnakom čase, priamo kontaktoval RÚVZ," doplnil.

Epidemiologická súvislosť s predchádzajúcimi laboratórne potvrdenými prípadmi osýpok sa podľa jeho slov zatiaľ nepreukázala. "Vyšetrovanie stále pokračuje," doplnil. RÚVZ v Bratislave spolupracuje tiež s ošetrujúcim lekárom dieťaťa.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie sa rýchlo šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Inkubačný čas ochorenia je osem až 15 dní, priemerne desať.

Najúčinnejším spôsobom prevencie je podľa odborníkov očkovanie dvoma dávkami vakcíny. "Vzhľadom na pohyb osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v SR na krajskej či okresnej úrovni pod 95 percent (kolektívna imunita) preto nie je možné vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území," ozrejmil hlavný hygienik.