Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Regióny

V Bratislave pred Divadlom P. O. Hviezdoslava protestujú stovky ľudí

Na snímke účastníci počas protestu proti aktuálnej reklamnej kampani bratislavského Divadla Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) na novú divadelnú sezónu 6. septembra 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Motívom kampane a vizuálu je umelecká technika vitráž známa z minulých budovateľských období. Zobrazení sú na nej mladí ľudia, ktorí majú v rukách ukrajinskú, antifašistickú a dúhovú vlajku.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Niekoľko stoviek ľudí prišlo v stredu poobede protestovať pred Divadlo P. O. Hviezdoslava (DPOH) v Bratislave, aby vyjadrili nesúhlas s reklamnou kampaňou a vizuálom divadla pre aktuálnu sezónu. Občiansky protest zvolala Matica slovenská, podľa ktorej kampaň hrubo dehonestuje Hviezdoslava ako jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov.

Na protest dohliadala aj polícia. Mestská polícia eviduje dva prípady narušenia verejného zhromaždenia, riešené boli na mieste a boli postúpené správnemu orgánu.

Motívom kampane a vizuálu je umelecká technika vitráž známa z minulých budovateľských období. Zobrazení sú na nej mladí ľudia, ktorí majú v rukách ukrajinskú, antifašistickú a dúhovú vlajku. Jeden z nich drží v rukách podľa divadla bustu Hviezdoslava, matica ju považuje za odseknutú hlavu a označili to za neospravedlniteľné.

Matica tiež kritizuje, že na vitráži nie je okrem vlajky cudzieho štátu aj slovenská štátna zástava.

Reklamná kampaň a vizuál na novú divadelnú sezónu mala podľa riaditeľky divadla Valérie Schulczovej otvoriť kritickú debatu a divadlo nedehonestuje. Zároveň odmieta tvrdenia, že divadlo zobrazením dúhovej či ukrajinskej vlajky zrádza národné záujmy Slovenska.

Hlavné mesto v reakcii pre TASR označilo vizuál za vtipný a provokatívny. Podotýka, že divadlo poskytuje priestor mladým tvorcom a je otvorené pre invenčné umelecké projekty.