Quantcast
< sekcia Regióny

V bratislavskom centre pomohli za prvý mesiac 18.565 utečencom

Na archívnej snímke z 3. apríla 2022 žena prikryla svojho syna dekou po úteku pred vojnou na Ukrajine na hraničnom priechode v Medyke na juhovýchode Poľska. Foto: TASR/AP

Okrem stravy tam nájdu utečenci potrebné informácie, priestor na oddych a vybavenie si potrebnej dokumentácie.

Bratislava 3. mája (TASR) - Vo veľkokapacitnom asistenčnom centre pre utečencov z Ukrajiny v Bratislave na Bottovej ulici pomohli za prvý mesiac jeho prevádzky 18.565 utečencom. Na sociálnej sieti to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Centrum pomoci otvorili 28. marca. Zriadilo ho mesto Bratislava v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom v priestoroch bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej. V prípade potreby dokáže obslúžiť až 2500 ľudí za deň.

Okrem stravy tam nájdu utečenci potrebné informácie, priestor na oddych a vybavenie si potrebnej dokumentácie. Oddelenie tam má aj cudzinecká polícia.

K dispozícii majú zdravotnú, právnu, psychologickú i sociálnu pomoc. Požiadať môžu aj o dávku v hmotnej núdzi. V centre sú taktiež detské kútiky. Pôsobia tam aj neziskové organizácie a svojich zástupcov tam má i štát.