< sekcia Regióny

V Číži vznikla nemocnica pre pacientov po cievnych mozgových príhodách

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Zariadenie poskytne pacientom z celého Slovenska komplexný prístup k rehabilitačnej zdravotnej starostlivosti.

Číž 27. septembra (TASR) – V obci Číž v okrese Rimavská Sobota otvorili v pondelok novú špecializovanú nemocnicu v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia (FBLR) určenú pre pacientov po cievnych mozgových príhodách. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Zariadenie poskytne pacientom z celého Slovenska komplexný prístup k rehabilitačnej zdravotnej starostlivosti. V špecializovanej nemocnici absolvujú sedem rehabilitačných procedúr denne, po rozhodnutí lekára môžu následne pokračovať aj kúpeľnou liečbou.

„V špecializovanej nemocnici FBLR sv. Michala v sme v snahe zabezpečiť najvyššiu kvalitu poskytovaných zdravotníckych služieb zamestnali najlepších odborníkov s dlhodobou praxou v rehabilitácii,“ zdôraznil riaditeľ nemocnice Michal Fajin.

Na slávnostnom otvorení nemocnice sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), ktorý pripomenul, že práve zabezpečenie kvalitnej následnej a dlhodobej zdravotnej starostlivosti je dlhodobou víziou rezortu v rámci reformy nemocníc. „Pre pacienta je dôležitá komplexná zdravotná starostlivosť, pre ľudí po cievnej mozgovej príhode nevynímajúc. Som rád, že toto pracovisko poskytne pacientom plnohodnotnú rehabilitačnú liečbu s plynulým pokračovaním rekonvalescencie,“ povedal Lengvarský.

Vo vyspelých krajinách sú cievne mozgové príhody po kardiovaskulárnych a onkologických ochoreniach treťou najčastejšou príčinou úmrtia a invalidizácie. Na Slovensku postihli v roku 2019 takmer 13.000 ľudí, pričom do jedného roka od porážky až štvrtina z nich zomrela. Tretina pacientov má po cievnej mozgovej príhode trvalé následky, ktorým dokáže predísť včasná a kvalitná neurorehabilitácia.