Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Regióny

V domácom liečení je šesť zranených pracovníkov z Bane Nováky

Ilustračná snímka. Foto: TASR Erika Ďurčová

V Bani Nováky došlo 26. apríla pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu.

Nováky 10. mája (TASR) - Lekári prepustili do domáceho liečenia šesť z deviatich pracovníkov, ktorí sa zranili pri mimoriadnej udalosti z konca apríla v Bani Nováky. Na úseku už plynulo pokračuje ťažba. TASR o tom v stredu informovala tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Adriana Siváková.

Povolenie na obnovenie banskej prevádzky vydala vyšetrovacia komisia Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici po obhliadke pracoviska 27. apríla. "Ťažba hnedého uhlia na komplexne mechanizovanom stenovom porube na prvom horizonte Bane Nováky, kde došlo k mimoriadnej udalosti, plynulo pokračuje za neustáleho monitorovania bezpečnosti pracoviska," uviedla Siváková.

Od začiatku mája tu baníci stenárskeho kolektívu Milana Vrabca podľa nej vyťažili 7700 ton.

Vedenie spoločnosti v mene všetkých baníkov a zamestnancov v súvislosti s mimoriadnou udalosťou vyzdvihlo prácu celého tímu zdravotných záchranárov za priebeh záchranárskych prác, ich profesionálny a ľudský prístup, ako i vysoké nasadenie. Firma rovnako vyzdvihla starostlivosť zdravotníckych tímov z nemocníc v košickej Šaci, Univerzitnej nemocnice v Bratislave a Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach o zranených.

V Bani Nováky došlo 26. apríla pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchalo splodín horenia. Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave. Udalosť okrem obvodného banského úradu vyšetruje i polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia.