Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Regióny

Pri operácii kolena pomáha V dunajskostredskej nemocnici robot

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

V nemocnici nainštalovali modernú robotickú technológiu ROSA (Robotic Orthopaedic Surgery Assistant).

Dunajská Streda 13. decembra (TASR) - Ortopédom v Nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda asistuje pri výmene kolenného kĺbu robot. V uplynulom týždni tam uskutočnili prvé robotické totálne endoprotézy kolena daného typu v strednej a východnej Európe. Technológia sa následne na budúci rok presunie do novej Nemocnice Bory v Bratislave. Informovala o tom Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare.

V nemocnici nainštalovali modernú robotickú technológiu ROSA (Robotic Orthopaedic Surgery Assistant). Pacientom má takýto zákrok priniesť nielen zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti, ale aj subjektívnej spokojnosti, ktorá je po operácii kolena rádovo najnižšia v porovnaní s ostatnými veľkými ortopedickými operáciami.

Pri totálnej endoprotéze operatér nahrádza už nefunkčný či vážne poškodený kĺb pacienta umelým implantátom. Robotický asistent vypočíta uloženie komponentov implantátu v 3D priestore na základe individuálnej anatómie pacienta. Po naplánovaní a odsúhlasení operatérom robot prikladá robotické rameno s resekčným blokom na vypreparované koleno a operatér vykonáva naplánované resekcie. Robot súčasne s resekciou kontroluje aj presnosť operatéra. Predoperačné plánovanie sa robí na základe štandardných RTG snímok, ktoré sa odosielajú do Kanady a následne sú zadávané robotom alebo bezsnímkovou technológiou bez potreby RTG. Práve túto bezsnímkovú technológiu používajú v nemocnici v Dunajskej Strede.

"Technológia nám umožňuje operáciu kolena pre daného pacienta v najvyššej možnej miere personalizovať. Máme za sebou prvých sedem operácií, výsledky sú sľubné a pocity nášho tímu excelentné," uviedol primár ortopedického oddelenia nemocnice Jozef Almási.

Prvýkrát bol robot využitý v marci roku 2019 v Spojených arabských emirátoch. V súčasnosti je viac ako 400 takýchto pracovísk najmä v Spojených štátoch a západnej Európe. Prvotne bola technológia vytvorená na operácie mozgu. Využiť robotického asistenta môže operatér pri každej výmene kolenného kĺbu, prioritne je však vhodný pre komplikovanejšie prípady a aktívnych pacientov, ktorí majú vysoké nároky na pohyblivosť kolena. Využitie danej technológie pri totálnej endoprotéze zatiaľ zdravotné poisťovne podľa Fedákovej neuhrádzajú, aktuálne si tak pacient v dunajskostredskej nemocnici musí za nadštandardný výkon s robotickým asistentom doplatiť.