Quantcast
< sekcia Regióny

V Jaguari budú pôsobiť minimálne dve odborové organizácie

Na archívnej snímke výstavba závodu Jaguar Land Rover v strategickom parku v Nitrianskom kraji, v katastrálnom území obcí Mlynárce, Zobor, Drážovce, Lužianky, Čakajovce a Zbehy. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Podľa predsedu odborov Petra Mrázika síce výroba v závode ešte nie je spustená, to však odborom nebráni od začiatku obhajovať práva zamestnancov.

Nitra 7. februára (TASR) – Nová odborová organizácia Moderné odbory AIOS Land Rover sa pripravuje na kolektívne vyjednávanie s vedením spoločnosti Jaguar Land Rover v Nitre. Podľa predsedu odborov Petra Mrázika síce výroba v závode ešte nie je spustená, to však odborom nebráni od začiatku obhajovať práva zamestnancov. "Odbory v podniku odmietli byť súčasťou Odborového zväzu (OZ) KOVO, zamestnanci sa vyjadrili jednoznačne. Poznáme prácu OZ KOVO, vieme, ako dopadli vo Volkswagene, a najmä, ako sa postavili za zamestnancov v PSA v Trnave. Práve vďaka ich slabej aktivite v tomto závode máme dostatok zamestnancov v Land Roveri, pretože skúsenosti z podniku, kde ako hlavná odborová organizácia pôsobí OZ KOVO, naozaj neboli dobré," povedal Mrázik. Moderné odbory AIOS Land Rover založili zamestnanci v podniku v novembri minulého roka.

Hlavná vyjednávačka OZ KOVO Monika Benedeková tvrdí, že Moderné odbory AIOS Land Rover neodmietli byť súčasťou OZ KOVO. "Nič odmietať nemuseli, nikdy nikde predsa našou súčasťou neboli," skonštatovala. Podľa jej slov OZ KOVO bude mať v Jaguari založenú vlastnú odborovú organizáciu a až v kolektívnom vyjednávaní sa ukáže, kto dokáže vyrokovať pre zamestnancov lepšie podmienky. "Zatiaľ je predčasné hovoriť o kolektívnom vyjednávaní, keďže výroba sa ešte ani nezačala. Predpokladám, že vyjednávania sa začnú niekedy koncom tohto roka. Zatiaľ sme však vždy dokázali vyjednať lepšie podmienky," povedal predseda OZ KOVO Emil Machyna.