Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Regióny

V Javorovej doline v Tatrách našli uhynutú medvedicu

Na snímke medvedica s dvoma mladými počas pozorovania medveďov v dolinách Západných Tatier 26. júla 2019. Foto: TASR/Erik Ševčík

Samica zahynula zrejme po páde lavínovým žľabom.

Vysoké Tatry 8. júna (TASR) - Strážca Tatranského národného parku (TANAP) našiel počas víkendovej služby (3. - 4. 6.) v oblasti Javorovej doliny vo Vysokých Tatrách bezvládne telo medvedice. Ako informuje TANAP na svojej webstránke, samica zahynula zrejme po páde lavínovým žľabom.

Pozornosť strážcu najprv upútal prenikavý zápach, ktorý sa šíril vyschnutým korytom lavínového žľabu pod Muráňom.

"Naše domnienky o tom, že by sa neďaleko mohol nachádzať kadáver, potvrdil krúžiaci krkavec i obhliadka terénu," povedal vedúci oddelenia strážnej služby Správy TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici Róbert Javorský.

Medvedica ležala v nadmorskej výške približne 1600 metrov. Zhruba 200 metrov nad miestom nálezu sa nachádzali kusy srsti, ktoré podľa neho mohli nasvedčovať tomu, že na starom lesníckom chodníku došlo k vzájomnému stretu dvoch medveďov.

"Keďže práve v tomto období vrcholí medvedia ruja, dá sa predpokladať, že medvedica prišla o život počas toho, ako sa pokúšala uniknúť pred samcom, ktorý sa s ňou chcel páriť," domnieva sa Javorský.

Jej vek odhadol na približne päť rokov, s istotou to však určia až kraniometrické merania. Hlava medvedice skončila v laboratóriu Výskumnej stanice a Múzea TANAP v Tatranskej Lomnici, kde už zoologička odobrala vzorky na prípadné DNA analýzy. Lebka ostane súčasťou depozitára.