Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia Regióny

V Jelšave a okolí platí upozornenie na smogovú situáciu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa meteorológov sú príčinami smogovej situácie vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky.

Bratislava 31. decembra (TASR) - V Jelšave a jej okolí v Revúckom okrese platí upozornenie na vznik smogovej situácie pre častice PM10. Vyhlásil ho Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a potrvá až do odvolania.

Podľa meteorológov sú príčinami smogovej situácie vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky. "Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10 (lokálne kúreniská na pevné palivo, kotolne na pevné palivo)," upozornil SHMÚ.

K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. SHMÚ preto radí obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností.

Zároveň v okrese Ružomberok platí informácia na vznik smogovej situácie pre častice PM10. Meteorológovia tvrdia, že v tejto oblasti došlo k prekročeniu informačného prahu pre PM10, nenastali však podmienky na vydanie upozornenia na smogovú situáciu. V najbližších 24 hodinách sa očakáva zlepšenie rozptylovej situácie.