Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Regióny

V Košiciach udelili čestné občianstvo exprezidentovi SR R. Schusterovi

Exprezident SR Rudolf Schuster. Foto: TASR - Michal Svítok

Predseda KSK Rastislav Trnka predložil návrh zastupiteľstvu pri príležitosti Schusterovho životného jubilea 90 rokov za jeho celoživotnú snahu o rozvoj kraja.

Košice 23. apríla (TASR) - Udelenie Čestného občianstva Košického samosprávneho kraja (KSK) schválili v utorok krajskí poslanci bývalému prezidentovi SR a košickému primátorovi Rudolfovi Schusterovi. Ide o vôbec prvé udelenie takéhoto ocenenia v histórii kraja.

Predseda KSK Rastislav Trnka predložil návrh zastupiteľstvu pri príležitosti Schusterovho životného jubilea 90 rokov za jeho celoživotnú snahu o rozvoj kraja. Schuster bol trojnásobným primátorom mesta Košice a v roku 1999 sa stal prvým prezidentom SR, ktorého si občania zvolili v priamej voľbe. "Zastupiteľstvo KSK môže udeliť ocenenie Čestné občianstvo KSK osobe, ktorá obzvlášť významným spôsobom prispela k rozvoju kraja, obohatila ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi a zaslúžila sa o rozvoj a priateľstvo medzi národmi a regiónmi. Verím, že všetci sa zhodneme, že Rudolf Schuster takouto osobnosťou je," uviedol Trnka pred poslancami.

Odôvodnenie návrhu z pôsobenia Schustera pripomína modernizáciu a rekonštrukciu Hlavnej ulice, Dominikánskeho námestia a mestského parku v Košiciach, zabezpečenie pitnej vody či aktivity v súvislosti so znížením prašnosti v krajskom meste. "K zásluhám mu môžeme pripísať vznik košickej zoo, Detskej železnice, Vyhliadkovej veže Hradová pri Košiciach, Múzea letectva Košice, vodného hámru a Múzea kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve. V medzinárodnom kontexte ako uznávaný politik a štátnik významne prispel k vstupu Slovenska do NATO a EÚ," uvádza materiál.

Slávnostný galavečer udeľovania ocenení KSK sa uskutoční v utorok o 18.00 h v Národnom divadle Košice. Krajské zastupiteľstvo vlani v decembri schválilo Ceny KSK pre jeden kolektív a štyri osobnosti vrátane zosnulého kardinála Jozefa Tomka. Ceny si prevezmú choreograf Ján Ďurovčík, koncertný majster Karol Petróczi a speváčka a herečka Szidi Tobias. Najvyššie uznanie Košického kraja patrí aj kolektívu Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Ocenenie Historická osobnosť regiónu udelilo zastupiteľstvo lekárovi - chirurgovi a vysokoškolskému pedagógovi Jánovi Kňazovickému.

Ako informoval úrad samosprávneho kraja, Cenu predsedu KSK získavajú chirurg Andrej Ferenčík, infektológ Pavol Jarčuška, maratónkyňa Eva Kissová, výrobcovia remeselných nápojov bratia Oprendekovci a odborníčka na vodohospodárstvo Martina Zeleňáková.

Čestnú cenu predsedu KSK za rok 2023 si vyslúžili filmár Dominik Bari, hudobná skupina Nocadeň, moderátorka Adriana Kmotríková, astrofotograf Tomáš Slovinský a kolektívy Košice IT Valley a neziskovej organizácie Maják.