Quantcast
< sekcia Regióny

Noc v koži bezdomovca. Bratislavčania si vyskúšajú, ako sa spí vonku

Atmosféra Noci vonku v roku 2014. Foto: TASR/Jakub Kotian

Vstupenkou na Noc vonku sú trvanlivé potraviny a teplé oblečenie, ktoré budú poskytnuté klientom OZ Vagus.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Bratislavčania si dnes otestujú, ako sa spí počas zimy ľuďom bez prístrešia. Občianske združenie (OZ) Vagus v spolupráci s Katedrou sociálnej práce na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pripravilo už štvrtý ročník projektu Noc vonku.

Miestom, kde si odvážlivci môžu vyskúšať údel bezdomovcov, spiacich na kartónoch, je bratislavské Župné námestie. "Verejné aktivity ako Noc vonku sú dôležitým nástrojom na vyjadrenie nespokojnosti so súčasným nastavením sociálneho systému," uviedol Sergej Kára z OZ Vagus. "Zároveň si ľudia odnesú extrémnu osobnú skúsenosť so životom na ulici, ktorá poskytne nový rozmer ich vnímaniu ľudí bez domova," dodal.

Súčasťou dnešnej akcie je aj sprievodný program. "Okrem odbornej diskusie na tému Koľko nás stojí bezdomovectvo budú môcť návštevníci zanechať odkaz ľuďom bez domova v interaktívnej zóne alebo si pohovoriť aj s klientmi OZ Vagus." Sprievodný program sa koná v Klube Dole na Námestí SNP.

Organizátori návštevníkom odporúčajú priniesť si teplé oblečenie a spací vak. Vstupenkou na Noc vonku sú trvanlivé potraviny a teplé oblečenie, ktoré budú poskytnuté klientom OZ Vagus.

K bratislavskému projektu sa pridá aj dvadsať miest v Českej republike.

Noc vonku 2016 finančne podporujú Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel a Nadácia Pontis.