Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Regióny

V Kurimanoch si poplatok za odpady občania určia triedením

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Diana Semanová

Tí, ktorí dosiahnu v triedení dobré výsledky, pocítia prípadné zvýšenie cien najmenej.

Kurimany 30. septembra (TASR) – Zodpovedným prístupom k triedeniu si v obci Kurimany v okrese Levoča občania určia poplatok za odpady. Na elektronickú evidenciu odpadov tam prešli zo žetónového množstvového systému.

"Roky spoľahlivo plnil úlohu a dával zmysel pri nakladaní s odpadom. Ale v dnešnej dobe je v obciach už menej využívaný, keďže aj samosprávy, aj občania chcú niečo, čo je pre nich jednoduchšie, férovejšie a pohodlnejšie," uviedol starosta obce Martin Faltin a doplnil, že tieto opatrenia pomohli šetriť obecné financie, pretože sa vyvážali len plné nádoby.

Napriek tomu, že žetóny fungovali dobre, samospráva chcela získať relevantné informácie a zvýšiť mieru spravodlivosti nielen na základe množstva produkovaného odpadu, ale aj na základe triedenia. Rozhodli sa preto zaviesť elektronickú evidenciu odpadov. Na základe úrovne triedenia z roku 2021 vypočítajú výšku poplatku na nasledujúci rok.

"Občania budú strojcom svojho poplatku za odpady. Naším plánom je rozdeliť úrovne poplatkov na štyri skupiny podľa miery triedenia, do 25, 50, 75 a do 100 percent. Takto chceme motivovať k lepšej separácii. Uvažovali sme aj o tom, či nebudú vznikať čierne skládky, aby si občania znižovali množstvo odpadu, no to mohli robiť aj pri žetónovom systéme. Nikdy nevyhoviete všetkým. Teraz však ide viac o triedenie odpadu, takže sa im to robiť v konečnom dôsledku neoplatí," vysvetlil Faltin.

V obci sa snažia občanov viesť k zodpovednému správaniu a predchádzať vzniku odpadu. Dostali preto záhradné kompostéry s cieľom znížiť množstvo skládkovaného odpadu a navyše môžu bioodpad využiť ako zdroj živín pre záhradu.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR Erika Ďurčová


"Obyvateľom sme vysvetľovali spôsob fungovania a benefity, ktoré získajú. Čím viac budú triediť, tým lepšie výsledky pod ich kontom prostredníctvom skenovaných QR kódov dosiahnu, a to im zabezpečí lepšiu cenu za likvidáciu odpadu v ďalšom roku," doplnil Faltin.

Ako ďalej povedal, nechceli komunikovať priamo zníženie platieb, keďže zákonné aj komerčné poplatky za odpady sa každoročne zvyšujú. Tí, ktorí dosiahnu v triedení dobré výsledky, pocítia prípadné zvýšenie cien najmenej.

V obci na základe iniciatívy občanov prechádzajú od vrecového zberu triedeného odpadu k zberu do nádob. Celkovo 80 percent domácností si doteraz už nádobu prevzalo a dalo označiť originálnym QR kódom.