< sekcia Regióny

Liptovský Mikuláš si uctí obete dopravných nehôd

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Cieľom Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd je upozorniť aj na nezodpovedné správanie sa niektorých účastníkov cestnej premávky.

Liptovský Mikuláš 16. novembra (TASR) – Hlavná pietna spomienka na obete dopravných nehôd sa uskutoční v nedeľu (17. 11.) o 9.00 h v evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Petar Lazarov.

Doplnil, že atmosféru pietnej spomienky umocní vystúpenie hudby MV SR a zúčastneným sa prihovorí štátny tajomník MV SR Rudolf Urbanovič. "Duchovní úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR organizujú spomienku pre západné Slovensko v evanjelickom kostole Vrbovce o 10.00 h, pre východné Slovensko to bude Starý cintorín Kežmarok o 10.15 h a Reformovaný kostol Rožňava o 9.30 h pre južné Slovensko," uviedol Lazarov.

"Každý rok zomrie na cestách vo svete 1,25 milióna ľudí a vyše 50 miliónov osôb ostáva zranených, konštatuje Svetová zdravotnícka organizácia v spojitosti so Svetovým dňom pamiatky obetí dopravných nehôd, ktorý pripadá na tretiu nedeľu v novembri. Pre osoby vo veku desať až 29 rokov predstavujú dopravné nehody prvú príčinu úmrtnosti," doplnil hovorca ministerstva vnútra.

Za prvých desať mesiacov tohto roka sa podľa neho stalo na Slovensku 11.325 dopravných nehôd, čo je o 177 menej ako za rovnaké obdobie prechádzajúceho roku. "Celkovo zahynulo 192 ľudí, čo je o šesť viac ako vlani. S následkami na živote alebo zdraví bolo 4247 nehôd. V motorových vozidlách zahynulo 110 ľudí – 71 vodičov a 39 spolujazdcov. Zahynulo 50 chodcov, čo je o sedem viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka, 11 cyklistov a 21 ľudí na motorkách. Hmotná škoda na majetku predstavovala za obdobie prvých desať mesiacov sumu 3.759.488 eur," dodal Lazarov.

Cieľom Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd je upozorniť aj na nezodpovedné správanie sa niektorých účastníkov cestnej premávky. Prvýkrát si pamiatku obetí dopravných nehôd pripomenuli v roku 1993 vo Veľkej Británii, uzavrel hovorca ministerstva vnútra.