Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

V Martine operovali robotickým systémom 17-ročnú pacientku

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Lekári UNM operovali systémom Da Vinci už viac ako 100 pacientov.

Martin 28. novembra (TASR) - V Centre robotickej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) operovali 17-ročnú pacientku s vrodenou polypózou čreva. Pomocou robotického systému Da Vinci Xi jej odstránili celé hrubé črevo aj konečník a tenké črevo našili priamo na análny kanál, priblížila Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

Doplnila, že UNM robila proktokolektómiu u detského pacienta na robotickom systéme ako prvá nemocnica krajín V4. "Ochorenie pacientky vyžadovalo náročný operačný výkon, ktorý je výhodné spraviť roboticky. Operuje sa v ťažko prístupných oblastiach, kde robotický systém operatérovi ponúka výhodu prehľadného operačného poľa a bezpečného operovania," povedal námestník pre chirurgické disciplíny UNM Dalibor Murgaš.

Pacientka trpela podľa Marčekovej vrodenou polypózou čreva, čo je genetické ochorenie s tvorbou polypov hrubého čreva. "Tieto sú rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva. Preto, keď ich je veľa, alebo sú biopsiou zachytené zmeny sliznice, je indikované odstránenie celého hrubé čreva a konečníka," priblížila.

"Pri operácii sa odstraňovalo celé hrubé črevo a konečník, namiesto konečníka sa vytvoril rezervoár z tenkého čreva. Obrovským benefitom pre pacienta je pri robotickej operácii oveľa rýchlejšia rekonvalescencia po výkone," uviedol expert na robotickú chirurgiu UNM Marek Adámik.

Lekári UNM operovali systémom Da Vinci už viac ako 100 pacientov. Aktuálne na robotickom systéme operujú chirurgovia, gynekológovia a urológovia. "Do budúcna plánujeme pridať aj ďalšie pracoviská a vo väčšej miere ho chceme využívať práve pri detských pacientoch - napríklad pri detskej chirurgii alebo detskej urológii," doplnil Murgaš.