< sekcia Regióny

V Michalovciach sa zachovali len tri fotografie z Nežnej revolúcie

Ilustračná snímka z novembra 1989 Foto: TASR/Alexander Buzinkay

Pre nedostatok obrazového materiálu z Nežnej revolúcie bude podujatie revolučné momenty sprostredkúvať slovom.

Michalovce 18. novembra (TASR) – V jednom z najväčších miest na Zemplíne, v Michalovciach, sa z revolučných okamihov Novembra '89 zachovali len tri fotografie. Pre TASR to potvrdil historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach Martin Molnár.

"Z pohnutých dní v Michalovciach poznáme len tri fotografie z demonštrácie 27. novembra. Žiadne iné zábery neexistujú. Dokonca i kronika Verejnosti proti násiliu (VPN) v Michalovciach sa stratila," uviedol Molnár v súvislosti s podujatím Špacirki na kaveju, ktoré sa uskutoční v pondelok o 16.30 h v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach.

Pre nedostatok obrazového materiálu z Nežnej revolúcie bude podujatie revolučné momenty sprostredkúvať slovom. Hosťami v diskusii sú Martin Pado, reprezentant Novembra '89 v okrese a tiež Matej Hospodár, jeden z prvých organizátorov mítingov a zakladateľ VPN v Michalovciach.

"Budeme sa zameriavať hlavne na udalosti Nežnej revolúcie a ďalších dní, ako sa to dialo v Michalovciach. Povieme si, že aj v takom malom meste mali udalosti dramatický spád, aj tu sa ľudia angažovali, aj tu sa diali tie isté procesy, ako inde na Slovensku," priblížil podujatie Molnár.

V Michalovciach si November '89 pripomenuli aj v Zemplínskom osvetovom stredisku, kde sa v pondelok dopoludnia uskutočnila prednáška približujúca historické udalosti určená študentom stredných škôl.

Demokratická opozícia mesta, občianske združenie Medias Res a iniciatíva Nové Michalovce si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenuli v nedeľu (17. 11.) spomienkovým podujatím na Námestí osloboditeľov.