Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Regióny

V Múzeu židovskej kultúry priblížia osobnosť šachového génia R. Rétiho

Na snímke exponáty výstavy Richard Réti - šachový génius v Slovenskom národnom múzeu - Múzeu židovskej kultúry v Bratislave 6. júna 2019. Foto: TASR - Jakub Kotian

Réti bol okrem iného novátor v oblasti šachovej teórie, svetový rekordér v hre na slepo či tvorca šachových problémov.

Bratislava 6. júna (TASR) - Nielen pre priaznivcov kráľovskej hry pripravili v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave výstavu nazvanú Richard Réti - šachový génius. Inštalovali ju pri príležitosti 130. výročia narodenia a 90. výročia úmrtia tejto osobnosti. Rodák z Pezinka patril v 20. rokoch minulého storočia k najsilnejším hráčom sveta. Pre TASR to uviedol spoluautor výstavy Marián Holubčík, ktorý sa venuje šachovej histórii.

Výstavu slávnostne otvorili vo štvrtok. Pre návštevníkov bude prístupná do 10. novembra tohto roku. Réti bol okrem iného novátor v oblasti šachovej teórie, svetový rekordér v hre "na slepo" či tvorca šachových problémov. Pôsobil tiež ako publicista. "Réti mal fascinujúci šachový život, precestoval mnoho krajín Európy a Ameriky, jedinečný bol najmä tým, že vynikol vo viacerých odvetviach šachovej hry. Zároveň mal aj zaujímavý ľudský príbeh," priblížil Holubčík.

Popularitu si Réti získal aj víťazstvom nad "neporaziteľným" svetovým šampiónom Josém R. Capablancom v roku 1924 na turnaji v New Yorku. "Je to dosiaľ jediné víťazstvo šachistu zo Slovenska nad úradujúcim majstrom sveta. Originálny systém úvodných ťahov, ktorý pezinský rodák rozpracoval a použil aj proti Capablancovi, nesie dodnes názov Rétiho otvorenie," ďalej Holubčík.

Na snímke otvorenie výstavy Richard Réti - šachový génius v Slovenskom národnom múzeu - Múzeu židovskej kultúry v Bratislave 6. júna 2019.
Foto: TASR - Jakub Kotian


Na výstave môžu návštevníci okrem textu vidieť rôzne fotografie, filmové zábery a ďalšie zaujímavosti, dokumentujúce Rétiho život a šachové úspechy. Súčasťou prezentácie je aj najznámejšia štúdia v kompozičnom šachu, prvé vydania jeho kníh či známka s jeho podobizňou. "Najväčšou raritou je originálna pohľadnica z turnaja v Berlíne z roku 1928, ktorú veľmajster poslal politikovi a veľkému podporovateľovi šachu na Slovensku Vavrovi Šrobárovi. Sú na nej aj podpisy ďalších zúčastnených hráčov, vrátane Capablancu," dodal Holubčík. Návštevníci si v rámci pozretia expozície môžu aj sami zahrať šach.