< sekcia Regióny

V Myjave obnovili pamätníky obetiam I. a II. svetovej vojny

Myjava. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Oba sa nachádzajú v parku pri evanjelickom kostole v mestskej časti Turá Lúka.

Myjava 1. augusta (TASR) – V rámci projektu s názvom Obnova pamätníkov v Turej Lúke zrealizovala nezisková organizácia Rozvoj cestovného ruchu Myjavských kopaníc v druhej polovici júla reštaurovanie pamätníka obetiam 1. svetovej vojny a pamätníka vojakom Červenej armády. TASR o tom informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin.

Oba sa nachádzajú v parku pri evanjelickom kostole v mestskej časti Turá Lúka. "Druhý konkrétne na mieste, kde podľa nápisu na pomníku padli dvaja červenoarmejci pri oslobodzovacích bojoch v roku 1945," uviedol Hrin.

Ako doplnil, práce pozostávali predovšetkým z čistenia od starých nánosov a machov na pomníkoch, soche a podstavci, odstránenia starých cementových plomb a zvetraných častí kameňa, doplnenia a domodelovania všetkých chýbajúcich častí aj opravy prasklín a obruby.

"Nasledovalo farebné zjednotenie doplnených častí, obnova písma a kompletná konzervácia objektov. Projekt bol finančne podporený z dotačného programu Ministerstva obrany SR sumou 2475 eur, vlastné spolufinancovanie bolo vo výške 280 eur. Celkové náklady na obnovu týchto dvoch pamätníkov dosiahli hodnotu 2755 eur," informoval hovorca mesta.