< sekcia Regióny

V Myjave otvoria novú expozíciu v Múzeu Slovenských národných rád

Archívna snímka NRSR. Foto: TASR - Jakub Kotian

Pre verejnosť bude expozícia prístupná od 29. mája v priestoroch SNM – Múzea Slovenských národných rád v Myjave.

Myjava 26. mája (TASR) - Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave v utorok 28. mája o 17.00 h slávnostne otvorí novú expozíciu s názvom Slovenská národná rada v toku času. TASR o tom informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Múzeum Slovenských národných rád ako súčasť špecializovaných múzeí Slovenského národného múzea prezentuje dejinné udalosti vzniku Slovenskej národnej rady (SNR) v rokoch 1848 – 1849. "Za viac ako päť desaťročí sa expozičné stvárnenie niekoľkokrát menilo, s cieľom zachytiť vývoj postavenia Slovenskej národnej rady a udalostí od jej založenia v roku 1848 až po vznik samostatnej Slovenskej republiky (1993)," uviedla Vášáryová.

Súčasná nová expozícia predstavuje komplexný pohľad na úlohu SNR a jej poslania v kontexte národných dejín. Architektonicko-výtvarné stvárnenie je riešené v súlade s pôvodným návrhom celého objektu múzea. "Samotná expozícia sa delí na dva obsahovo previazané celky. Prvá časť v modernej prístavbe približuje historickú cestu Slovenskej národnej rady od jej založenia v septembri 1848 až po vznik Slovenskej republiky v roku 1993, s akcentom na najdôležitejšie dokumenty vývoja tohto politického reprezentanta slovenského národa," doplnila vedúca Centra múzejnej komunikácie.

Pre verejnosť bude expozícia prístupná od 29. mája v priestoroch SNM – Múzea Slovenských národných rád v Myjave.