Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Regióny

V Novej Bani bude podujatie na záchranu nálezov Potterovho stroja

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Lukáš Mužla

Potterov parný stroj je prvý atmosférický parný stroj, ktorý postavil v Novej Bani pred 300 rokmi anglický konštruktér Isaac Potter.

Nová Baňa 15. decembra (TASR) – Spoločne za Althandel je názov podujatia, ktoré má podporiť celonárodnú zbierku na záchranu archeologických nálezov spojených s Potterovým parným strojom. Uskutoční sa v piatok (16. 12.) o 16.00 h v radničnom parku v Novej Bani pod záštitou občianskeho združenia Nová Baňa, ktoré je iniciátorom zbierky.

Potterov parný stroj je prvý atmosférický parný stroj, ktorý postavil v Novej Bani pred 300 rokmi anglický konštruktér Isaac Potter. Miesto, kde stroj stál, objavili len pred niekoľkými rokmi.

Ako informuje združenie, verejná zbierka je zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR a bude prebiehať pod názvom "Nová Baňa – Althandel" v termíne do 30. novembra 2023.

"Máme zriadený transparentný účet na prijímanie dobrovoľných darcovských príspevkov. Po úspešnej konzervácii základov strojovne Potterovho stroja budú prípadné ďalšie vyzbierané prostriedky použité na záchranu systému banských diel, ktoré s jeho prevádzkou bezprostredne súvisia," uviedol predseda združenia Branislav Medveď.

Strojovňu Potterovho parného stroja lokalizovali na základe historických banských máp v nenápadnej záhrade rodinného domu v novobanskej lokalite Althandel vedúci Slovenského banského archívu Peter Konečný a geológ Peter Pauditš. Archeologický výskum neskôr odkryl najzachovalejšie základy "ohňového" stroja. Následne mesto Nová Baňa zakúpilo predmetný pozemok.