Quantcast
< sekcia Regióny

V Očovej usmrtili problémovú medvedicu, pohybovala sa blízko domov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

Medvedica oblasť pravidelne navštevovala a pohybovala sa v blízkosti rodinných domov, čím predstavovala nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov.

Očová 17. augusta (TASR) – Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v utorok (16. 8.) usmrtil problémovú medvedicu, ktorá sa vyskytovala v lokalite Kalinovec v obci Očová v okrese Detva. Medvedica oblasť pravidelne navštevovala a pohybovala sa v blízkosti rodinných domov, čím predstavovala nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

Zásahový tím evidoval v blízkosti obce Očová tri problematické jedince medveďa hnedého. Zvieratá vyhľadávali potravu v ovocných sadoch v blízkosti rodinného domu a v lokalite sa pohybovali aj počas dňa. Ochranári sa medvede pokúšali plašiť rôznymi spôsobmi, využili pritom poplašné výstrely i pyrotechniku. Medvede však nereagovali a pri stretnutí s človekom nejavili známky plachosti.

"Z uvedených dôvodov zásahový tím ŠOP SR pristúpil k odstráneniu jedného z problematických medveďov z populácie. Usmrtenie štvorročnej medvedice s váhou 60 kilogramov by tak zároveň malo slúžiť ako ďalšia forma zastrašenia pre zostávajúcich súrodencov," priblížila Bocková s tým, že zvyšné medvede, pohybujúce sa pri Očovej, budú naďalej monitorovať.

Ochranári tiež uviedli, že prípadný odchyt medvedice a jej umiestnenie do odchovného zariadenia nebolo možné zrealizovať. Išlo totiž o jedinca navyknutého na voľný život v prírode, pri ktorom nebola možná adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Užívateľ poľovného revíru sa nároku na telesné pozostatky usmrtenej medvedice vzdal, ponúkli ich preto Východoslovenskému múzeu v Prešove.