< sekcia Regióny

V okrese Medzilaborce vzniklo 157 pracovných miest

Na snímke zľava podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Foto: TASR - Milan Kapusta

Do roku 2022 by v rámci akčného plánu malo vzniknúť v okrese ešte ďalších 220 pracovných miest.

Medzilaborce 9. apríla (TASR) – V rámci Akčného plánu (AP) rozvoja okresu Medzilaborce, ktorý vláda SR schválila vlani v lete, vzniklo doteraz 157 pracovných miest. Po utorkovom rokovaní vlády v Medzilaborciach to na tlačovej konferencii uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

„Ten rozbeh a vytváranie nových pracovných miest bol naozaj dobrý a je ambícia, že cieľ vytvorenia 377 pracovných miest za päť rokov sa podarí prekonať výrazne skôr," povedal. V rámci rokovania navštívil jedného z investorov, ktorý v Medzilaborciach zamestnáva viac ako 50 ľudí. „Ponúkli sme im tiež možnosť čerpať financie z regionálneho príspevku aj z európskych fondov práve na to, aby tu vzniklo viacej menších investorov, ktorí by dokázali stabilizovať pracovnú silu, a teda aj život obyvateľov priamo v tomto meste," vysvetlil.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) uviedol, že najviac pracovných miest (79) vzniklo v samospráve, desať v školstve, a to rozšírením kapacít. Ďalšie sú hlavne v súkromnom sektore. Spomenul, že pred piatimi rokmi tu bolo 940 evidovaných dlhodobo nezamestnaných. „My sme dnes na úrovni 340," povedal s tým, že v okrese sa zamestnávajú aj dlhodobo evidovaní nezamestnaní a tento trend môže pokračovať. Minister tiež uviedol, že už v roku 2020 by mohli cieľ vytvorenia pracovných miest v rámci AP splniť. „Osobne predpokladám, že do roka by sme mohli aj v tomto okrese poklesnúť pod 10 percent (v miere nezamestnanosti, pozn. TASR), čo pokladám za veľkú výzvu," dodal Richter.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) sa dotkol témy Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach, ktoré nazval klenotom celej Európy. Múzeum prezentovalo výsledok štúdie, ako by mohla byť táto inštitúcia rekonštruovaná. „Všetci členovia vlády dnes jednomyseľne dali verejný prísľub, že ak MMUAW spolu s vyšším územným celkom a mestom Medzilaborce predložia vláde konkrétnu štúdiu a projekt na veľkú a masívnu rekonštrukciu múzea, ktorá bude určite v objeme niekoľkých miliónov eur, vláda SR je pripravená prefinancovať značnú časť tejto rekonštrukcie tak, aby sme - naozaj čo najskôr po dokončení realizačného projektu a stavebných povolení - mohli začať s masívnou, kompletnou rekonštrukciou," vysvetlil.

Do roku 2022 by v rámci AP malo vzniknúť v okrese ešte ďalších 220 pracovných miest. Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2018 až 2022, vo výške minimálne 38,55 miliónov eur, sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 16,87 milióna eur, z čoho zazmluvnených je doteraz necelých 1,92 milióna eur.

Sú medzi nimi napríklad projekty Strednej odbornej školy Andyho Warhola v Medzilaborciach na skvalitnenie odborného vzdelávania či projekty na rekonštrukciu budovy centra obecných služieb v Oľke, na stavebné úpravy domu smútku v Sukove, ale aj na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy Obecného úradu Čertižné. Vyplýva to z materiálu, ktorý vláda zobrala na vedomie.

Regionálny príspevok (RP) predstavuje 1.585.000 eur. Celkový rozpočet RP na vlaňajší a aktuálny rok je 634.000 eur. Schválené žiadosti oň sú tri, a to vo výške 248.458 eur, z čoho poskytnutých bolo 4944 eur. Ide o projekty Miestnej akčnej skupiny Laborec, ale aj neziskových organizácií Eurotrend a Vitalis, ktoré sa zameriavajú na oblasť poskytovania sociálnych služieb.

Kým miera evidovanej nezamestnanosti predstavovala ku koncu roka 2017 v okrese Medzilaborce 12,83 percenta, ku koncu februára tohto roka bola na úrovni 10,68 percenta. Cieľová miera evidovanej nezamestnanosti podľa AP by mala byť 6,76 percenta.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.