< sekcia Regióny

V pamiatkovej rezervácii Banská Bystrica vzniká čierna stavba

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Napriek chýbajúcim povoleniam investor so stavebnými prácami pokračuje.

Banská Bystrica 23. novembra (TASR) – V Pamiatkovej rezervácii Banská Bystrica vzniká napriek nesúhlasu stavebného úradu a krajského pamiatkového úradu čierna stavba. TASR na to upozornili poslanci mesta Hana Kasová a David Kapusta, ktorí podávajú podnet na vykonanie dozoru štátnymi orgánmi a zastavenie stavby.

Na čiernu stavbu upozornila Kasová i obyvatelia mesta ešte v roku 2020, napriek chýbajúcim povoleniam investor na Hornej ulici v historickom centre mesta túto jeseň so stavebnými prácami pokračuje. „Vedela som, že krajský pamiatkový úrad už urobil kontrolu realizovaných prác a stavbu zastavil, investor však v prácach pokračoval ďalej,” vysvetlila Kasová, ktorá je i predsedníčkou Komisie mestského zastupiteľstva pre územný rozvoj.

Podľa Kapustu nie je nepovolená stavba len správnym deliktom, ale môže byť aj trestným činom. Lokalita, v ktorej sa stavba nachádza, má podľa jeho slov aj archeologickú hodnotu, ktorú chráni trestný zákon.

Dvojica poslancov mesta sa rozhodla podať na stavebný úrad opakovaný podnet na zastavenie stavebných prác. Investorom stavby majú byť podľa ich slov osoby, ktoré sa v minulosti pohybovali okolo brusnianskych kúpeľov. „Verím, že príslušné orgány a úrady budú urýchlene konať vo verejnom záujme a v prospech všetkých obyvateľov,” dodal Kapusta.