Quantcast
< sekcia Regióny

Košický kraj má prvú modelovú školskú farmu so systémom Agrokruh

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Naši žiaci budú pripravovať pôdu iba pomocou systému Agrokruh, siať a vysádzať sa tu budú bio semená a používať budeme iba ekologické prípravky, uviedla riaditeľka SOŠ v Pribeníku Silvia Sakáčová.

Pribeník 25. júna (TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK) vytvoril prvú modelovú školskú farmu na pestovanie zeleniny na Slovensku, ktorá využíva systém Agrokruh. Vznikla na elokovanom pracovisku Strednej odbornej školy (SOŠ) agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku, okres Trebišov.

Na pozemkoch školy vyrástli štyri otočné ramená na elektrický pohon, ktoré obrábajú 12 polí v riadkoch v tvare špirály. Na farme už vidieť aj prvú úrodu, ktorú žiaci vysadili v jarných mesiacoch, informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Ide o malú 'revolúciu' v pestovaní zeleniny, pretože na rozdiel od tradičného poľnohospodárstva Agrokruhy zabraňujú degradácii pôdy, vďaka čomu je možné získať čerstvé a zdravé potraviny vypestované doma. Projekt realizujeme na župnej strednej škole, ktorá je zameraná na poľnohospodárske odvetvie, pričom do celého procesu sú zapojení aj naši študenti. Prvé plodiny boli zasadené na jar, ak bude ustálené počasie, v tejto sezóne by sme mali vypestovať zeleninu o hmotnosti 12 ton,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Do budúcna sa podľa neho ráta s tým, že tieto bioprodukty poputujú do jedální krajských zariadení, či do škôl alebo zariadení sociálnych služieb.

Agrokruhy sú robotizovaným poľným pracoviskom, ktoré zbavuje pestovateľa fyzickej námahy spojenej s obrábaním pôdy. Na agrotechnický most sa pripevňuje rýľovací stroj, sejačka, hrobkovač, kyprič či ďalšie poľnohospodárske pomôcky, ktoré nespôsobujú eróziu pôdy tak, ako napríklad traktor či iné ťažké mechanizmy. Vynálezcom systému je Ján Šlinský, ktorý má Agrokruhy vedené pod ochrannou známkou Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR.

„Hlavnou myšlienkou projektu je, aby boli najúrodnejšie kúsky pôdy obhospodarované čo najšetrnejšie. Agrokruhy to umožňujú, sú robotizované, no zároveň nepoškodzujú pôdu. Tento systém obrábania poľnohospodárskej pôdy môžeme na Slovensku vidieť na troch miestach, avšak iba v Pribeníku ide o prvú oficiálnu verziu funkčného prototypu. Podstata tohto systému nespočíva iba v produkcii zeleniny, ale aj vo výučbe mladých poľnohospodárov, ktorí budú pokračovať v pestovaní kvalitných potravín doma a bez nadmerného zaťaženia prírody,“ uviedol Šlinský.

Okrem žiakov SOŠ v Príbeníku sa na projekte podieľali aj študenti Strednej priemyselnej školy (SPŠ) strojníckej v Košiciach, ktorý pomáhali s výrobou samotných Agrokruhov. Počas prvej osevnej sezóny boli na školskej farme vysadené tradičné druhy zeleniny, ako hrášok, paprika či paradajky.

„Naši žiaci budú na tejto školskej farme pripravovať pôdu iba pomocou systému Agrokruh, siať a vysádzať sa tu budú bio semená a používať budeme iba ekologické prípravky. Počas nasledujúcich dvoch rokov budú na projekt dozerať odborní inšpektori, potom sa budeme uchádzať o získanie označenia pestovania zeleniny v originálnej bio kvalite. Verím, že tento prvý prototyp Agrokruhov na Slovensku zvýši záujem žiakov o štúdium tradičných poľnohospodárskych odborov,“ konštatovala riaditeľka SOŠ v Pribeníku Silvia Sakáčová.