Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Regióny

V R. Sobote plánujú výstavy, predstavia Máriu Teréziu i dobu ľadovú

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Tradične najobľúbenejším podujatím v GMM je každoročne Noc múzeí a galérií, ktorá sa tento rok bude v múzeu niesť v znamení baroka.

Rimavská Sobota 18. februára (TASR) - Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote plánuje v tomto roku organizovať päticu tematických výstav. Verejnosti predstavia osobnosť Márie Terézie, obdobie doby ľadovej i zbierkové predmety z rôznych exotických krajín. Informovala o tom riaditeľka múzea Éva Kerényi.

"Naplánovaných máme päť výstav, z toho jednu sme už otvorili v januári. Čakajú nás teda ešte štyri ďalšie," skonštatovala Kerényi. Ako dodala, začiatkom roka v múzeu otvorili výstavu približujúcu históriu hrnčiarstva v regióne Gemer-Malohont. Ďalšie výstavy bude múzeum počas roka postupne otvárať v súvislosti s rôznymi udalosťami či podujatiami.

"Nasledujúca výstava bude Cesta okolo sveta za 80 dní a bude sa zameriavať na exotické zbierky múzea od Ameriku až po Japonsko. Máme vyše 400 exotických predmetov, tie top uvidia návštevníci v tejto interaktívnej a modernej výstave, ktorú plánujeme v polovici mája," priblížila Kerényi.

Tradične najobľúbenejším podujatím v GMM je každoročne Noc múzeí a galérií, ktorá sa tento rok bude v múzeu niesť v znamení baroka. "Otvoríme veľkolepú výstavu venovanú panovníčke Márii Terézii, návštevníkov čaká aj barokový koncert a tanečný barokový workshop," dodala riaditeľka s tým, že 18. storočiu a Márii Terézii bude v múzeu venovaný aj jeden z detských letných táborov.

V druhej polovici roka 2024 plánuje rimavskosobotské múzeum verejnosti predstaviť dve výstavy. Jedna z nich bude venovaná tradícii výroby gúb a gubárstvu, druhá návštevníkov zavedie do doby ľadovej. "Pôjde o zapožičanú výstavu z prírodovedného múzea z Budapešti," prezradila Kerényi.

GMM bolo založené 3. septembra 1882, vo svojom fonde v súčasnosti eviduje približne 107.000 zbierkových predmetov. Múzeum sa od svojho založenia venuje dokumentovaniu a zachovávaniu prírodného a kultúrneho dedičstva Gemera-Malohontu. V minulom roku inštitúciu navštívilo približne 5500 ľudí.