Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Regióny

UNIKÁT: V Banskej Bystrici transplantovali pacientovi pečeň i obličku

Na snímke zľava zástupca prednostu pre hepatopankreatobiliárnu chirurgiu Kliniky transplantačnej chirurgie SZU Radoslav Kminiak, hepatologička, lekárka II. Internej kliniky SZU Svetlana Selčanová-Adamcová, zakladajúca členka Transplantačného centra a nefrologička Eva Lacková a pacient Jaroslav Filkus s manželkou počas tlačovej konferencie Transplantačného centra Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici 8. januára 2025. Foto: TASR - Ján Krošlák

V Transplantačnom centre pri Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici transplantovali jednému pacientovi dva životne dôležité orgány.

Banská Bystrica 8. januára (TASR) - V Transplantačnom centre pri Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici transplantovali jednému pacientovi dva životne dôležité orgány. V roku 2009 pečeň od mŕtveho darcu a vlani v novembri obličku, ktorú mu darovala manželka. Odber orgánu i samotný zákrok prebehli bez komplikácií a obaja sa cítia dobre.

Na snímke vpravo pacient Jaroslav Filkus s manželkou počas tlačovej konferencie Transplantačného centra Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta na tému "Prvý pacient s dvoma transplantovanými orgánmi v jednom centre – pečeňou a obličkou" v Banskej Bystrici 8. januára 2025.
Foto: TASR - Ján Krošlák


"Ide o jedného z výnimočných pacientov, lebo len málokto na Slovensku žije s dvoma rôznymi transplantovanými orgánmi od dvoch rôznych darcov. Jeden orgán má od mŕtveho a jeden od živého darcu. Oba orgány mu transplantovali v jednom centre a sú funkčné," konštatovala zakladajúca členka transplantačného centra a zároveň ošetrujúca nefrologička Eva Lacková.

Pečeň a obličky sa v jednom centre transplantujú len v Banskej Bystrici. Tento pacient je tak prvým na Slovensku, ktorému transplantovali v jednom centre dva orgány.

Za zlyhaním pečene stála u 62-ročného Jaroslava Filkusa z okresu Veľký Krtíš hepatitída typu C. Niekoľko rokov mal pokoj, no pridružilo sa ochorenie obličiek a prestali mu postupne fungovať aj tieto orgány. Dva a pol roka mu postihnuté obličky pomáhala nahrádzať dialýza. Počas tohto obdobia bol rok a pol zaradený na čakaciu listinu na transplantáciu obličky. Vhodný orgán však nebolo jednoduché nájsť, a tak v rodine padlo rozhodnutie a darkyňou sa stala jeho manželka.

"V transplantačnom centre ma znova vrátili do života. S chorými orgánmi to nie je život, ale skôr prežívanie," poznamenal pacient.



Podľa Lackovej vychádzajúc zo štatistík u pacientov po transplantácii pečene až u vyše 20 percent dochádza k zlyhaniu obličiek. Aktuálne je na Slovensku na čakacej listine do 300 pacientov, ktorí ju potrebujú.

"Príbeh pána Filkusa je jedinečnou ukážkou, aký dôležitý je darcovský program a koľko životov dokáže či už mŕtvy, ale aj živý darca zachrániť," zdôraznila Lacková.

"Z pohľadu transplantačného chirurga, vedenia zákroku a anestézie má transplantácia u pacienta, ktorý má transplantovaný iný orgán, viacero špecifík a rizík. U tohto pacienta bolo potrebné dbať na to, aby pri transplantácii obličky nedošlo k vyšším stratám krvi, a tým k nedostatočnému prekrveniu jeho transplantovanej pečene," vysvetlil zástupca prednostu kliniky transplantačnej chirurgie Radoslav Kminiak, ktorý mu transplantoval aj pečeň.

V banskobystrickom transplantačnom centre, ktoré je jedným zo štyroch na Slovensku, od jeho vzniku v roku 1991 transplantovali spolu 1094 obličiek, z toho v 152 prípadoch dostal pacient orgán od živého darcu. Spolu majú na konte 436 transplantácií pečene. V minulom roku transplantovali 22 obličiek, z toho sedem od žijúcich darcov, a 34 pečení. Tie sa zatiaľ na Slovensku transplantujú len od mŕtvych darcov.

DSS budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.

,aktualizované 

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.