Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Regióny

V Ružomberku okrem volieb prebieha aj petícia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Mužla

Petičnú akciu spustili v sobotu viacerí mestskí poslanci, ktorí sa obávajú najmä dosahu investície na životné prostredie.

Ružomberok 30. septembra (TASR) - Súbežne s parlamentnými voľbami beží v sobotu v Ružomberku petícia proti zmene územného plánu mesta. Tá by umožnila výmenu starého kotla na biomasu v papierňach za nový a výkonnejší. Podpisy zbiera 12 dobrovoľníkov, ktorí sú rozmiestnení pri volebných miestnostiach na Satelitoch, v Baničnom, na Klačne, Rovni, v Políku a Rybárpoli.

Petičnú akciu spustili v sobotu viacerí mestskí poslanci, ktorí sa obávajú najmä dosahu investície na životné prostredie. "Veľa obyvateľov mesta ani nevie, že niečo také sa ide v meste stavať a sú z toho celkom zhrození. Chceme dosiahnuť, aby sa v Ružomberku nezhoršovalo už tak zlé prostredie. Mesto totiž žije v ekologickom a dopravnom pekle," uviedol pre TASR iniciátor petície Ján Kuráň.

Súčasný kotol na biomasu v papierňach pracuje už vyše 40 rokov. Spoločnosť pred časom avizovala, že by ho chceli vymeniť za nový. Výmenu má okrem ďalších potrebných povolení umožniť zmena územného plánu mesta. O tej malo ružomberské zastupiteľstvo pôvodne rokovať v tomto týždni. Vedenie mesta tento bod z programu napokon stiahlo a presunulo na mimoriadne zasadnutie.

Ako v sobotu informoval hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík, mimoriadne rokovanie je naplánované na 11. októbra. Podľa jeho slov ho presunuli z dôvodu, že niektorým poslancom i obyvateľom chýbali odpovede súvisiace s výmenou starého kotla na biomasu za nový.

TASR oslovila so žiadosťou o stanovisko aj ružomberský papierensko-celulózový podnik, reakciu prisľúbil v budúcom týždni.