Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

Stará Ľubovňa ožije jubilejným 30. ročníkom tradičného jarmoku

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Okrem stánkov s rôznym tovarom a občerstvením, tam bude kočovná koliba, ulička remesiel i atrakcie pre deti.

Stará Ľubovňa 21. septembra (TASR) - V Starej Ľubovni vo štvrtok štartuje jubilejný 30. ročník tradičného jarmoku. Vedúca oddelenia školstva, kultúry, športu a mládeže na mestskom úrade Eva Kollárová TASR informovala, že na návštevníkov čaká až do nedele (24. 9.) bohatý kultúrny program na dvoch pódiách.

Okrem stánkov s rôznym tovarom a občerstvením, tam bude kočovná koliba, ulička remesiel i atrakcie pre deti. Hlavná tribúna bude pred Okresným úradom, malá tribúna na Námestí sv. Mikuláša. Vo štvrtok podujatie odštartuje tzv. Banánovým behom pre žiakov ľubovnianskych základných škôl. Popoludní je naplánovaná živá pozvánka miestnej základnej umeleckej školy a predstaví sa aj akordeónový orchester Veselé harmoniky. "Večer prídu na rad strašidlá, nebude chýbať ani upálenie Gašpareka," dodala Kollárová.

V piatok (22. 9.) je pripravený sprievod mestom, tohtoročná historická snímka bude venovaná storočnici Ružbašskej kráľovskej svadby, ktorú pripravil scenárista a režisér Peter Karpinský. Program bude pokračovať vystúpeniami Štefana Repku, skupín Gorals a Vidiek a speváčky Kristíny, záver bude patriť jarmočnej diskotéke.

V sobotu (23. 9.) pripravilo Ľubovnianske osvetové stredisko program pod názvom "Na figliarsku nôtu", kde vystúpia folklórne súbory i ďalší hostia. "Folkloristi všetkých národností žijúcich v regióne zasadia na sídlisku v centre mesta jabloň, ktorá bude pripomínať 30. ročník tohto podujatia," upozornila Kollárová s tým, že na 1. ročníku zasadili účastníci lipu, ktorá dodnes rastie na trhovisku. Večerný program bude patriť kapelám Komajota, Chiki Liki Tu-a, Batida, program vyvrcholí vystúpením Lukáša Adamca.

V nedeľu sa tradične budú v skanzene pod hradom Ľubovňa konať Hubertovské slávnosti.

"Ústredným motívom podujatia bude symbolické krájanie jablka. Staroľubovniansky región je domovom mnohých kultúr a národností, ktoré tu žijú v zhode a porozumení. Ľubovniansky jarmok všetky spája, preto podtitul Všetci sme tu doma. Priestor dostanú regionálne ľudové súbory tak, aby mali v programe zastúpenie všetky národnosti," objasnila Kollárová.

Aj tento rok budú účastníci jarmoku pomáhať. Po vytvorení vlaňajšieho rekordu, kedy sa tam stretlo najviac jarmočníkov v kroji, sa tento rok pokúsia predať najviac benefičných kalendárov. Prostredníctvom nich spoločne pomôžu 14 deťom a mladým ľuďom s hendikepom.

V súvislosti s organizáciou jarmoku sa treba pripraviť na dopravné obmedzenia, niektoré ulice v meste budú úplne uzavreté.