Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Regióny

V súťaži Techfórum vyhrala SPU s riadiacim systémom robota Salamander

Areál Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v centre Nitry. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Hodnotiteľská komisia ocenila technické riešenie, ktorým sa riadi autonómne vozidlo určené na prácu v poľnohospodárstve, predovšetkým v prostredí ovocných sadov a vinohradov.

Nitra 25. mája (TASR) - Riadiaci systém robota Salamander získal cenu za najlepší exponát deviateho ročníka súťaže Techfórum na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre. Funkčný autonómny mobilný systému je dielom tímu vývojárov z Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre.

Hodnotiteľská komisia ocenila technické riešenie, ktorým sa riadi autonómne vozidlo určené na prácu v poľnohospodárstve, predovšetkým v prostredí ovocných sadov a vinohradov. Podľa slov vedúceho tímu vývojárov Vladimíra Cvikloviča z Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky je funkčný autonómny mobilný robot Salamander bezpilotnou náhradou malotraktora. Využiteľný je pre roľníkov s malou výmerou pôdy. "Poháňaný je elektromotormi. Maximálny výkon na oboch nápravách je 6 kW. Využíva elektricky riadenú hydrauliku, ktorá je v poľnohospodárskych podmienkach nenahraditeľná," uviedol Cviklovič.

Salamander získal svoje pomenovanie podľa technológie pohybu, pretože kĺbové riadenie pracuje na princípe pohybu jašterice. Je elektrickým nástupcom autonómneho zariadenia Samorob, ktoré vyvinuli na Technickej fakulte SPU pred štyrmi rokmi. "Úspornejší Salamander je o polovicu ľahší. Zároveň mu jeho inovatívny spôsob kĺbového riadenia uľahčuje pohyb v poľnohospodárskych a lesníckych podmienkach. Má nižšie ťažisko, je stabilnejší a má väčšiu ťažnú silu," pripomenula univerzita.

Technická fakulta SPU si z veľtrhu odniesla aj ocenenie za najlepšiu vedecko-technickú prezentáciu. "Prezentáciu vysokých škôl technického zamerania hodnotila komisia zo Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností. Súťažná prezentácia univerzít s technickým zameraním Techforum 2023 je súčasťou 28. ročníka Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre, na ktorom sa od 23. do 26. mája predstavuje sedem fakúlt slovenských technických univerzít," dodala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.