< sekcia Regióny

V Thurzovom dome sa bude hovoriť o kráse starovekých Egypťaniek

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ideál krásy bol v starovekom Egypte takmer rovnako dôležitý, ako viera v posmrtný život.

Banská Bystrica 28. januára (TASR) – Tajomstvá krásy starovekých Egypťaniek bude v úvode tohto roka témou cyklu Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici pod názvom Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou. Viac o nej prezradí v stredu (29. 1.) o 17.00 h v Thurzovom dome historička Veronika Dubcová. TASR o tom v utorok informovala Martina Saktorová, manažérka SSM.

Ideál krásy bol v starovekom Egypte takmer rovnako dôležitý, ako viera v posmrtný život. Svojmu zovňajšku a starostlivosti oň Egypťania údajne venovali toľko pozornosti, ako výstavbe a výzdobe svojich monumentálnych hrobiek.

"Krása mala v Egypte oveľa hlbší význam, symbolizovala dokonalosť, teda opak chaosu a neporiadku. Zároveň predstavovala poriadok, dobro a teda božskosť a večnosť. Starovekí Egypťania robili všetko preto, aby večnosť dosiahli, alebo sa jej aspoň čo najviac priblížili. Túto snahu dokladajú nálezy tisícok predmetov a kozmetických pomôcok, ktoré používali. Dôkazom, že sa im to darilo, sú nespočetné vyobrazenia či dokonca zachované múmie," konštatovala historička Dubcová.

Záujemcovia, ktorí v stredu navštívia Thurzov dom, sa dozvedia aj to, aké triky využívali Egypťanky na udržanie mladosti, skrášlenie očí, pier či na dokonalé účesy a tiež, aké parfémy používali a akými šperkami sa zdobili.