Quantcast
< sekcia Regióny

UNB transplantovala obličku od darcu s nevhodnou krvnou skupinou

Ilustarčná snímka. Foto: TASR/AP

Transplantáciu napriek krvnoskupinovej nevhodnosti umožnilo zavedenie imunosupresív, blokujúcich tvorbu protilátok, a imunoadsorpcie, ktorá efektívne odstraňuje protilátky z krvi pacienta.

Bratislava 24. januára (TASR) - V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) v utorok lekári prvýkrát na Slovensku zrealizovali ABO inkompatibilnú transplantáciu obličky od živého darcu. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská. Ide o transplantáciu obličky napriek krvnoskupinovej nevhodnosti (ABO inkompatibilite).

Podotkla, že doteraz bolo pred transplantáciou obličky u živých darcov vždy potrebné zistiť, či majú vhodnú, respektíve kompatibilnú krvnú skupinu. "V dôsledku ABO inkompatibility tak nebolo možné akceptovať mnohých živých darcov s nevhodnou krvnou skupinou a pacient so zlyhanými obličkami bol odkázaný čakať na darcu mŕtveho," vysvetlila.

Transplantáciu napriek krvnoskupinovej nevhodnosti umožnilo zavedenie imunosupresív, blokujúcich tvorbu protilátok, a imunoadsorpcie, ktorá efektívne odstraňuje protilátky z krvi pacienta. "Tento výkon pozostáva z postupného pridávania špecifických imunosupresívnych liečiv. V poslednom týždni pred transplantáciou sa uskutočňuje niekoľko procedúr imunoadsorpcie, ktorá je kruciálna," ozrejmila Kliská. Transplantáciu je podľa nej možné urobiť len vtedy, ak sa podarí znížiť koncentráciu protilátok proti inkompatibilnej krvnej skupine na akceptovateľnú úroveň.

"Udáva sa, že využitím tejto metódy je možné zvýšiť počet transplantácií obličiek od živých darcov až o 30 percent, skrátiť dobu čakania na obličku a zvýšiť dostupnosť transplantácie obličky ostatným pacientom čakajúcim na transplantáciu od darcu mŕtveho," vysvetlila zástupkyňa prednostu pre transplantáciu obličiek v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch Zuzana Žilinská, pod ktorej vedením sa zákrok uskutočnil.