< sekcia Regióny

V UNLP vyriešili problém s kyslíkom pri liečbe pacientov s COVID-19

Na snímke kyslíková stanica v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach 22. januára 2021. Foto: TASR - František Iván

Som rád, že vďaka profesionálnej spolupráci s ochotným dodávateľom sme dokázali vyriešiť problém s kyslíkom za osem dní, uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Vladimír Grešš.

Košice 22. januára 2021 – V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach vyriešili problém s medicinálnym kyslíkom, potrebným na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. Došlo pritom k zvýšeniu odparovacej kapacity kyslíkovej stanice v areáli nemocnice na Rastislavovej ulici. Výrazne zvýšená spotreba súvisí s nárastom počtu pacientov napojených na pľúcnu ventiláciu, informovala nemocnica.

"Spotreba medicinálneho kyslíka nám od mája 2020 do januára 2021 stúpla o 600 percent. V prvých januárových dňoch išla kyslíková stanica na maximum svojej kapacity. Som rád, že vďaka profesionálnej spolupráci s ochotným dodávateľom sme dokázali vyriešiť problém s kyslíkom za osem dní," uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Vladimír Grešš.Nové odparovače oproti pôvodným umožnili podľa neho zvýšiť kapacitu o 1,6-násobok. "Už od začiatku tohto týždňa slúžia plnohodnotne na poskytovanie kyslíkovej liečby v našej nemocnici. Pred dvoma týždňami sme dosahovali technické limity pri hmotnosti tekutého kyslíka 130 kilogramov na hodinu, v súčasnosti je naše maximum približne 350 kilogramov na hodinu," vysvetlil Grešš.V nemocnici mali už 11. januára hospitalizovaných 268 pacientov s ochorením COVID-19, v tom čase sa zvyšoval aj počet kriticky chorých pacientov, napojených na umelú pľúcnu ventiláciu a nastávala tak kritická situácia.

"Pred technickou úpravou kyslíkovej stanice sme museli aktuálnu spotrebu kyslíka na covidových lôžkach precízne prepočítavať v závislosti od počtu a zdravotného stavu našich pacientov na hodiny a dokonca na minúty tak, aby sme každému pacientovi vedeli zabezpečiť adekvátny prísun kyslíka. V prípade, ak sa výkon našej kyslíkovej stanice blížil k hranici jej výkonu, museli sme miesto pre niektorých pacientov hľadať u iných poskytovateľov v našom okolí a prekladať ich do iných nemocníc. V súčasnosti takto detailne aktuálnu spotrebu kyslíka sledovať nemusíme. Vieme, že súčasný výkon kyslíkovej stanice je dostatočný pre všetky naše lôžka, ktoré sú vyhradené pre pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19," priblížil výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Technická úprava kyslíkovej stanice a vyriešenie problému s kyslíkom umožnili UNLP pridať aj ďalšie covidové lôžka. Momentálne je tak k dispozícii 28 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou a 32 lôžok s neinvazívnou high flow oxygénovou liečbou. Zvýšili sa aj počty hladkých lôžok s prívodom kyslíka o ďalších 33.

V UNLP je v súčasnosti 321 covidových lôžok, pričom obsadené sú na 87 %. "Kyslíkový limit sme zvládli, riešime však priestorové možnosti areálu a počet disponibilných pracovníkov. Aktuálne vidíme hornú hranicu kapacity COVID nemocnice na terajšej úrovni 321 lôžok," konštatoval generálny riaditeľ.