Quantcast
< sekcia Regióny

V Západných a Vysokých Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

V dôsledku silného severozápadného a západného vetra sa na záveterných severovýchodných a východných svahoch vytvoril snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti a hrúbky až pol metra.

Liptovský Hrádok 15. januára (TASR) – V Západných a Vysokých Tatrách platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Anton Sedlák zo strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo (prvý stupeň). V dôsledku silného severozápadného a západného vetra sa na záveterných severovýchodných a východných svahoch vytvoril snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti a hrúbky až pol metra. Tie sú uložené na tvrdej vrstve starého snehu.

„V úzkych strmých žľaboch, muldách a pod stenami je možné uvoľniť lavínu najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Na tienistých severných orientáciách vyšších polôh sa vo vnútri snehovej pokrývky vyskytuje nestabilná vrstva hranatozrnného snehu. V nižších polohách je snehová pokrývka nesúvislá a predchádzajúce zmeny teplôt napomohli k jej stabilizácii,“ uviedol Sedlák.