Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. september 2023Meniny má Václav
< sekcia Regióny

V Žilinskom kraji navštívilo kultúrne inštitúcie vyše pol milióna ľudí

Na snímke Oravský hrad v obci Oravský Podzámok. Foto: EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová

Najvyššiu návštevnosť v roku 2022 zaznamenal Oravský hrad, 143.502 ľudí.

Žilina 27. januára (TASR) – Kultúrne inštitúcie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) navštívilo v minulom roku 567.532 ľudí. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa ŽSK Eva Lacová. Zhodnotila, že v porovnaní s predchádzajúcimi pandemickými rokmi sa čísla výrazne zvýšili.

Najvyššiu návštevnosť v roku 2022 zaznamenal Oravský hrad, 143.502 ľudí. "V regióne horné Považie patrili k najnavštevovanejším pamiatkam Hrad Strečno a Budatínsky hrad. V regióne Kysuce to bolo Múzeum kysuckej dediny. Na Liptove zavítalo najviac ľudí do Múzea liptovskej dediny v Pribyline. V rámci Oravy dosiahol najvyššiu návštevnosť Oravský hrad a v regióne Turiec Slovenské komorné divadlo Martin," priblížila hovorkyňa.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová vyzdvihla, že vlani sa im podarilo zrekonštruovať úsek železničky vo Vychylovke. Uskutočnili sa aj stavebné úpravy v Kysuckej galérii v Oščadnici a Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. "Pribudli nové expozície v Liptovskom a Kysuckom múzeu. I napriek zložitej ekonomickej situácii bude našou snahou pokračovať v tomto roku v príprave projektov, ktoré sa nám, verím, podarí úspešne v čo najkratšom čase aj zrealizovať," povedala.

ŽSK zriaďuje 22 kultúrnych zariadení. Patria sem múzeá, galérie, divadlá, knižnice, hvezdáreň a kultúrne strediská.