Quantcast
< sekcia Regióny

Vedenie BBSK a poslanecké kluby vyzývajú na férovú predvolebnú kampaň

Na archívnej snímke predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter. Foto: TASR - Ján Krošlák

Súčasný predseda BBSK Ján Lunter povedal, že je znepokojený a sklamaný tým, akým spôsobom sa predvolebná kampaň v kraji tak skoro pred jesennými voľbami začala uberať.

Banská Bystrica 12. augusta (TASR) – Súčasný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter a zástupcovia poslaneckých klubov, ktoré v aktuálnom volebnom období pôsobia v krajskom zastupiteľstve, vyzývajú na férovú predvolebnú kampaň bez lží a osobných útokov. Urobili tak v piatok v spoločnom vyhlásení v reakcii na stredajšiu (10. 8.) tlačovú konferenciu kandidáta na predsedu BBSK Adriana Polónyho a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica.

"Obraciame sa na všetkých kandidátov na predsedu BBSK a poslancov BBSK s výzvou, aby všetci viedli férovú kampaň. Aby navzájom súťažili realistické projekty a nové myšlienky. Aby volebná kampaň nebola osobná, ale programová," uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Hlas-SD v Zastupiteľstve BBSK Božena Kováčová.

Súčasný predseda BBSK Ján Lunter povedal, že je znepokojený a sklamaný tým, akým spôsobom sa predvolebná kampaň v kraji tak skoro pred jesennými voľbami začala uberať. "Ja sa už o post župana uchádzať nebudem, ale rád by som vyzval všetkých kandidátov v regionálnych voľbách, aby neznevažovali prácu, ktorú ľudia na Úrade BBSK a v jeho zastupiteľstve za päť rokov urobili," skonštatoval Lunter.

Vedenie BBSK a zástupcovia poslaneckých klubov krajského zastupiteľstva urobili spoločné vyhlásenie v reakcii na spoločnú tlačovú konferenciu kandidáta na predsedu BBSK Adriana Polónyho a Roberta Fica, ktorého strana Polónyho vo voľbách podporuje. Polóny okrem osobných útokov vedenie BBSK obvinil aj z neschopnosti pri čerpaní eurofondových dotácií. Ako príklad uviedol výzvu z roku 2018 určenú na rozvoj dopravnej infraštruktúry, v ktorej sa kraj so štyrmi projektami uchádzal o približne 20 miliónov eur. Podľa Polónyho z tejto výzvy BBSK nevyčerpal ani euro.

"Táto výzva bola uzavretá a nahradila ju nová výzva, v rámci ktorej kraj získal financie nielen na štyri projekty, ale aj na ďalších šesť projektov," vysvetlila Zuzana Lafférsová, ktorá je na Úrade BBSK zodpovedná za eurofondové projekty. Pripomenula tiež, že kraj z európskych dotácií získal na rekonštrukciu ciest a budovanie cyklotrás od roku 2018 vyše 60 miliónov eur a ďalších takmer 27 miliónov eur na projekty v oblasti školstva či sociálnych služieb.

Kandidatúru na predsedu BBSK doposiaľ oficiálne oznámilo šesť kandidátov. Okrem Polónyho aj súčasný podpredseda BBSK Ondrej Lunter, nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Suja z hnutia Republika či predseda strany Národná koalícia Rudolf Huliak. O post vo vedení kraja sa budú v jesenných voľbách uchádzať aj poslanec parlamentu Marek Kotleba z ĽSNS a poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Marek Modranský.