Quantcast
< sekcia Regióny

Veterinári pomáhajú zachraňovať vtáctvo v projekte LIFE Energia

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP Photo

Medzi dôležité aktivity Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat UVLF v Košiciach patrí ošetrovanie voľne žijúcich chránených živočíchov.

Košice 7. novembra (TASR) - Identifikovať úseky elektrických vedení, ktoré sú nebezpečné pre vtáctvo pre možné nárazy, a ich ekologizácia ochrannými prvkami, aby sa im operenci vyhli, je cieľom projektu LIFE Energia. Aktivity s tým spojené realizuje na východnom Slovensku Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach. V jej priestoroch v piatok (6.11.) inštalovali informačnú tabuľu o projekte.

Medzi dôležité aktivity Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat UVLF patrí ošetrovanie voľne žijúcich chránených živočíchov. Najčastejšie ide o dravé vtáky, ako sokol myšiar, myšiak hôrny, jastrab lesný, ako aj o viaceré druhy sov - sova lesná, dlhochvostá, myšiarka ušatá, taktiež o rôzne druhy spevavých vtákov, ako sýkorka, zelienka, pinka, drozd, ďateľ. Sezónne sú ošetrované dážďovníky, belorítky, tiež chránené druhy cicavcov, rys ostrovid alebo druhy veveríc.

"Najčastejšími príčinami pobytu týchto zvierat na klinike sú rôzne druhy fraktúr vzniknuté najmä po strete s automobilmi, ako aj vyhladovanie a celkové vysilenie predovšetkým v zimnom období. Taktiež sú k nám často prinášané opustené mláďatá. Priemerne ošetrujeme 60 chránených živočíchov ročne, s úspešnosťou okolo 60 percent," priblížil prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Ladislav Molnár.

Po ukončení terapie zvieratá vypúšťajú späť do voľnej prírody. Od roku 2014 sa klinika stará aj o zranené jedince, ktoré sa nájdu počas mapovania elektrických vedení v projekte LIFE Energia. "Preto sme v priestoroch UVLF oficiálne nainštalovali informačnú tabuľu, ktorá prináša stručné informácie o aktivitách projektu,“ vysvetlil Molnár.

Projekt LIFE Energia, ktorý sa realizuje i na východnom Slovensku, pomôže zachrániť ročne až niekoľko tisíc vtákov. "V súčasnosti prebieha mapovanie elektrických vedení, počas ktorého identifikujeme tie úseky, ktoré sú z hľadiska nárazov vtákov do vedení nebezpečné. Následne ich budeme ekologizovať ochrannými prvkami, ktoré si vtáctvo všimne v predstihu a vedeniu sa vyhne," uviedla Lucia Deutschová, manažérka projektu z Ochrany dravcov na Slovensku.

Projekt podporila Európska únia prostredníctvom programu LIFE. Realizujú ho organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR, s podporou Ministerstva životného prostredia SR od septembra 2014 do decembra 2019.