Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Regióny

Viacerí poslanci v Kežmarku kritizujú primátora

Na archívenj snímke primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Na úvod prednostka Jela Bednárová poslancov informovala o rokovaniach s Prešovským samosprávnym krajom a tiež o zámenách a nájmoch budov.

Kežmarok 12. apríla (TASR) - Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Kežmarku v stredu (10. 4.) neschválili program, a tak nerokovali. Skupina desiatich z nich tvrdí, že im primátor Ján Ferenčák neumožnil diskutovať. Ten ich vo videu na sociálnej sieti vyzval, aby v meste nerobili politiku a plnili si svoje povinnosti. Zároveň tvrdí, že jeho vystúpenie a prezentácia prednostky v úvode zastupiteľstva neboli bodom programu rokovania, a preto k nim nebola otvorená rozprava.

Na úvod prednostka Jela Bednárová poslancov informovala o rokovaniach s Prešovským samosprávnym krajom a tiež o zámenách a nájmoch budov. Primátor následne prezentoval riešenia podnetov na okresnú a krajskú prokuratúru vo veci nezákonného tajného hlasovania v súvislosti s územným plánom. Následne desiati poslanci odišli z miestnosti a po 30-minútovej prestávke dal Ferenčák hlasovať o programe. Rokovanie však neumožnila väčšina poslancov, ktorá program neschválila. Pôvodne mali prerokovať 21 bodov, diskutovať o nich budú na ďalšom MsZ, termín jeho zvolania zatiaľ nie je známy.

"Potrebovali sme naozaj urgentne vyriešiť dôležité veci pre obyvateľov, športové kluby a iné dôležité otázky. Žiaľ, od otvorenia MsZ sme pol hodiny počúvali príhovor nášho primátora a ani jeden z nás sa nedostal k slovu aj napriek tomu, že sme sa hlásili," uviedla jedna z poslankýň Katarína Šišková a informácie uverejnené vo videu primátora považuje za neprípustné.

Primátor poslancov viackrát upozornil, že majú možnosť sa vyjadriť k akejkoľvek téme a diskutovať o nej v časti interpelácií. "Pri prerokovaní konkrétneho bodu programu majú poslanci taktiež právo vystúpiť k téme daného bodu," reagoval Ferenčák a vyzval členov zastupiteľstva, aby si vyjasnili, ako chcú ďalej pokračovať.

Ďalší z poslancov Tomáš Šimoňák tvrdí, že primátor na nich útočí, aj napriek tomu je situácia podľa neho riešiteľná. "Sme si vedomí, že potrebujeme odsúhlasiť dotácie pre športové kluby, kultúru a ďalšie veci. Nedá sa však pomaly dve hodiny sedieť na zastupiteľstve a nechať sa osočovať jednou osobou. Boli by sme najradšej, keby do týždňa - dvoch bolo zvolané ďalšie zastupiteľstvo, aby sme vedeli aspoň tie najpálčivejšie veci odsúhlasiť," doplnil Šimoňák.