Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 27. apríl 2025Meniny má Jaroslav
< sekcia Regióny

Víťazkou Košického zlatého pokladu je Nicky Mack s piesňou Ľalie

Na snímke víťazka pesničkovej súťaže Nicky Mack s pesničkou Ľalie . Foto: TASR - František Iván

Na druhom mieste skončil pesničkár Peter Juhás s vlastnou piesňou Tušenie, tretie miesto obsadila formácia Moruša s piesňou Tancuj.

Košice 27. októbra (TASR) – Košický Kulturpark bol v sobotu večer (26. 10.) miestom finálového večera 40. ročníka autorskej piesňovej súťaže Košický zlatý poklad 2024. Do jubilejného ročníka od vyhlásenia 6. mája do uzávierky 1. septembra sa prihlásilo 125 súťažných piesní. Odborná porota vybrala do finále desať z nich, ktoré už poslucháči mali možnosť poznať vo vysielaní Rádia Slovensko a Rádia Regina. Špecialitou jubilejného ročníka sú aj hudobné novinky, ktoré napísali bývalí laureáti súťaže.

Podľa rozhodnutia poroty sa víťazkou stala speváčka Nicky Mack (vlastným menom Dominika Macková) s vlastnou skladbou Ľalie, na druhom mieste skončil pesničkár Peter Juhás s vlastnou piesňou Tušenie, tretie miesto obsadila formácia Moruša s piesňou Tancuj, hudbu aj text zložil Mário Zeman.

Ervín Olešňan za pieseň Pýtam sa získal cenu Rádia Slovensko aj cenu poslucháčov. Cenu Rádia Regina Východ si prevzala skupina Moruša za pieseň Tancuj, cenu za najlepší spev aj najlepší text si odnáša Sima na Zemi za skladbu Real Life Safari.

V nesúťažnej časti večera sa so svojimi novými piesňami, zloženými práve pre 40. ročník, predstavili BuranoWski (víťaz 26. ročníka), Zuzana Mikulcová (2. miesto 30. ročníka), Kristián Dufinec, spevák skupiny Iconito (víťaz 30. ročníka) a Janka Kozáková, speváčka skupiny Mukatado (2. miesto 19. ročníka). Vystúpili aj známe osobnosti populárnej hudby - Beáta Dubasová (finalistka 2. ročníka), Igor Timko (víťaz 12. ročníka) a Peter Cmorik (finalista 17. ročníka).

Snímka z finálového koncertu 40. ročníka pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2024 v košickom Kulturparku 26. októbra 2024. Na snímke hudobný hosť Igor Timko.
Foto: TASR - František Iván


"Ani si to neviem predstaviť. Hudba je pre mňa všetko. Od malička spievam, aj keď to nebolo ľahké, narazila som na veľa prekážok, nikdy som sa nevzdávala. Prišli sme s pesničkou Ľalie, tú som dala dokopy, keď mi oco doniesol gitaru z Francúzska, na nej som sa učila hrať. Mamka ma prihlásila do súťaže v posledný deň," povedala pre TASR Nicky Mack, ktorá práve vo finálový deň oslávila 30. narodeniny.

Svoju spevácku dráhu začínala v Košiciach aj Beáta Dubasová, ktorá v roku 1982 skončila v druhom ročníku na druhom mieste. "Mala som 19, bola som čerstvá maturantka. Bol to prelomový rok v mojom živote. Zoznámila som sa s ľuďmi, ktorí pracovali s hudbou. Žila som už v Bratislave, zavolala mi Magda Medveďová, či by som neprijala ponuku vystúpiť s pesničkou Krásna cesta domov. Pricestovala som nočným vlakom, bol to príjemný deň, potešila ma to a začala naša spolupráca s Pavlom Danišovičom, Ľubošom Zemanom a neskôr aj s textárom Romanom Spišiakom. Beriem to ako začiatok mojej profesionálnej kariéry," zaspomínala Dubasová.

Prvý ročník súťaže ešte pod názvom Košice 80 sa konal 16. októbra 1980 vo veľkej sále Domu umenia v Košiciach. Do finálového večera postúpilo šesť piesní. Víťaznou piesňou úvodného ročníka sa stala skladba s názvom Ciachovanie váh, autorov Pavla Janíčka a Márie Riškovej. Interpretku Janu Havírovú sprevádzala skupina Juraja Szabadosa.

VIDEO: Premiér: Bez transakčnej dane nie je konsolidácia možná

Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.

,aktualizované 

- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).

- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.

- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.

- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.

- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín

- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.

- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.

- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.

- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka

- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.

- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.

- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá

- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.

- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.

- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.

- Severná Kórea kritizovala japonského premiéra Šigeru Išiba za to, že poslal obetný dar do kontroverznej vojenskej svätyne v Tokiu a označila tento čin za ďalší dôkaz militarizačných snáh Japonska.