Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Regióny

Vo včelárskom skanzene pribudnú nové druhy stromov, pomôžu včelám

Na archívnej snímke včelí plást počas stáčania medu. Foto: TASR - Martin Baumann

Nadácia Ekopolis podporí v rámci jesennej časti programu celkov 13 projektov za viac ako 36.000 eur.

Nitra 3. septembra (TASR) - Náučný chodník vo Včelárskom skanzene v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu (SPM) v Nitre prejde na jeseň revitalizáciou. Projekt v hodnote 4000 eur podporí nadácia Ekopolis v rámci programu Sadíme budúcnosť.

V areáli skanzenu chce Slovenský zväz včelárov vysadiť nové dreviny, ktorými spestrí ponuku pre včely a opeľovače. "V areáli je hlavnou prevažujúcou drevinou jeden druh, slivka guľatoplodá. Nové dreviny budú vybrané tak, aby poskytli opeľovačom čo najširšiu ponuku počas celej vegetačnej sezóny od skorej jari do jesene. Uprednostňujeme pôvodné alebo udomácnené druhy drevín vypestované buď v Čechách alebo na Slovensku," uvádzajú nitrianski včelári vo svojom projekte.

Nadácia Ekopolis podporí v rámci jesennej časti programu celkov 13 projektov za viac ako 36.000 eur. "Naši hodnotitelia vyberali z vyše 30 žiadostí. Vždy pozerajú na viacero dôležitých kritérií, vďaka čomu máme záruku, že podporené projekty budú naozaj realizované kvalitne. Zameriavame sa najmä na druhovú skladbu drevín, pričom uprednostňujeme tradičné domáce druhy a regionálne odrody," informovala programová manažérka iniciatívy Martina Hromadová.