< sekcia Regióny

Vo Východoslovenskom onkologickom ústave pribudne lineárny urýchľovač

Lineárny urýchľovač, foto z archívu. Foto: TASR – František Iván

Umožňuje nám to rozšíriť rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti o tzv. stereotaktickú rádioterapiu a stereorádiochirurgiu, uvádza generálna riaditeľka VOÚ.

Košice 6. júna (TASR) – Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) v Košiciach bude mať ďalší lineárny urýchľovač. Nahradiť má zastaraný prístroj a pacientom zabezpečovať dostupnosť najmodernejšej rádioterapie. Pre TASR to potvrdila generálna riaditeľka VOÚ Nataša Džunková s tým, že s výstavbou začali v máji.

Nový lineárny urýchľovač Versa HD podľa jej slov nahradí 11-ročný prístroj, ktorý neumožňoval poskytovať liečbu podľa aktuálne vytváraných liečebných štandardov. Jeho možnosti sú rozšírené prostredníctvom inštalovanej technológie, ktorá umožňuje presnejšie zacielenie liečebného zväzku na nádor, a to v každej liečebnej polohe pacienta. „Tým sa zlepšuje šetrenie zdravého okolitého tkaniva. Umožňuje nám to rozšíriť rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti o tzv. stereotaktickú rádioterapiu a stereorádiochirurgiu,“ uviedla.

Pôvodný prístroj podľa nej neumožňoval poskytnúť najmodernejšiu liečbu a niektorí pacienti za ňou museli cestovať do zahraničia. „Stereorádiochirurgická liečba, ktorú tento urýchľovač umožní, dokáže podať pacientovi ekvivalentnú liečbu v jednej až piatich liečebných frakciách, čo dokáže nahradiť 25 až 30 pôvodných frakcií - liečba, ktorá predtým trvala päť až šesť týždňov, môže byť podaná v jednom týždni alebo dokonca v jednom dni,“ vysvetlila Džunková s tým, že liečba bude tiež dodaná presnejšie.

Vlani v októbri slávnostne uviedli do prevádzky identický lineárny urýchľovač. Ako dodala, vytvárajú tým pracovisko, kde budú dva rovnaké prístroje schopné poskytnúť rovnako kvalitnú liečbu a navzájom sa môžu zastúpiť. Na úspešnosť rádioterapeutickej liečby je podľa nej dôležité, aby bola dodaná v naplánovanom čase bez prerušenia a následného predlžovania liečby, keďže to znižuje jej účinnosť. Významnejší rozdiel medzi oboma prístrojmi bude dočasne v systéme ExacTrac. Na tento druhý urýchľovač inštalujú medzičasom pre trh uvoľnenú najnovšiu verziu - ExacTrac Dynamic, čo má priniesť ďalšie možnosti monitorovania pacienta počas ožarovania a prípadných intrafrakčných pohybov. Vlani inštalovaný urýchľovač bude mať rovnaký systém namontovaný budúci rok. „Predpríprava bola urobená už počas inštalácie urýchľovača a celý upgrade zabezpečuje výrobca zariadenia,“ spresnila.

Projekt je financovaný z vlastných zdrojov VOÚ, a to vrátane stavebných úprav a obnovy pôvodného pracoviska. Stavebné práce by mali ukončiť do konca júla, následne bude pokračovať inštalácia lineárneho urýchľovača. Prístroj majú do prevádzky uviesť v novembri.