Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. december 2025Meniny má Sláva a Slávka
< sekcia Regióny

Vo Vysokých Tatrách platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Sneh z poslednej periódy sneženia, keď napadlo lokálne do 20 centimetrov nového snehu, je previaty na záveterné svahy južných orientácií.

Liptovský Hrádok 5. apríla (TASR) - Vo vysokých polohách Vysokých Tatier platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie v Liptovskom Hrádku na webovej stránke Horskej záchrannej služby (HZS).

Sneh z poslednej periódy sneženia, keď napadlo lokálne do 20 centimetrov nového snehu, je previaty na záveterné svahy južných orientácií. „Lokálne sa tu môžu nachádzať nestabilné snehové dosky a vankúše rôznej hrúbky a tvrdosti, hlavne pod sedlami, skalnými stenami, v muldách a strmých žľaboch. Uvoľnenie lavíny je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení,“ upozornilo stredisko.

Doplnilo, že po perióde teplého počasia sa na snehovej pokrývke v najvyšších polohách vplyvom ochladenia vytvorí krusta. „V polohách do 1500 metrov nad morom je už len nesúvislá snehová pokrývka,“ uviedlo stredisko. Malé lavínové nebezpečenstvo platí pre územie Západných a Nízkych Tatier v polohách nad 1800 metrov nad morom.