Quantcast
< sekcia Regióny

Lekári na Slovensku sťahujú výpovede, tu nájdete prehľad nemocníc

Na snímke jedna z operačných sál. Stará Ľubovňa, 28. mája 2021. Foto: EASYFOTO TASR - Kristína Mayerová

Pre TASR to potvrdil riaditeľ Peter Bizovský s tým, že nemocnica tak pokračuje v prevádzke v štandardnom režime.

Stará Ľubovňa 1. decembra (TASR) - Všetci lekári v Ľubovnianskej nemocnici stiahli svoje výpovede. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Peter Bizovský s tým, že nemocnica tak pokračuje v prevádzke v štandardnom režime.

"Viacerí stiahli výpovede ešte pred oficiálnym ohlásením dohody, pretože si povedali, že pacienta nemôžu nechať len tak bez ošetrenia. Počet hospitalizácií na december nám nejak výrazne neklesol, my sme ich ani veľmi nerušili, šli sme trochu do rizika, pretože sme stále verili, že sa to nejako musí dohodnúť," uviedol Bizovský.

V Ľubovnianskej nemocnici podalo výpovede približne 50 percent lekárov a hrozil jej úplný zánik. Riaditeľ skonštatoval, že bolo potrebné nájsť kompromis a zariadiť, aby sa lekári dostali s platmi na úroveň kolegov z Česka, Maďarska a Poľska.

"V týchto krajinách to stihli zaviesť ešte počas pandémie, u nás načasovanie nebolo veľmi šťastné, pretože to robíme v čase energetickej krízy a vojny na Ukrajine. Bolo to však potrebné, pretože systém bol tesne pred zrútením. Netvrdím, že je to zázračný prútik, ktorý systém hneď naštartuje, ale dávam mu šancu," zdôraznil. Na druhej strane sa však obáva toho, či prejde rozpočet na budúci rok. "Je dôležité, aby peniaze v kapitole zdravotníctva reálne aj boli a nepohybovali sa len vo virtuálnej rovine," uzavrel Bizovský.

Nemocnica v Prešove funguje v štandardnom režime bez obmedzení


Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove funguje od štvrtka v štandardnom režime bez obmedzení a poskytuje úplnú zdravotnú starostlivosť. Pre TASR to potvrdil riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

Nemocnica pôvodne informovala, že vo štvrtok a v piatok (2. 12.) poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť a vopred naplánovanú onkologickú a biologickú liečbu. Úplnú zdravotnú starostlivosť mala poskytovať od soboty (3. 12.).

V nemocnici stiahli výpovede všetci 144 lekári, ktorí ich podali a nastúpili do práce.Vo FN Trenčín stiahli výpovede všetci lekári, funguje v nezmenenom režime


Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín stiahli k 30. novembru výpovede všetci lekári. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

"Nemocnica funguje v nezmenenom režime vrátane plánovanej operatívy. Zdravotná starostlivosť o našich pacientov je zabezpečená v plnom rozsahu," doplnila Holecová.

Výpovede vo FN Trenčín podalo 104 lekárov. Zdravotnícke zariadenie začalo v novembri oslovovať pacientov s informáciou o možnom preklade operácií, prípadne zrušení termínu, ak lekári odídu. Po stiahnutí výpovedí plánovaná operatíva pokračuje.

Všetci lekári DFN Košice stiahli svoje výpovede


Všetci lekári Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice stiahli svoje výpovede. Pre TASR to uviedol jej riaditeľ Andrej Koman s tým, že nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

Z košických nemocníc bola situácia najvážnejšia práve v DFN, kde výpovede podala približne polovica lekárov. Ak by ich nestiahli, nemocnica by nedokázala zabezpečiť efektívnu zdravotnú starostlivosť pre detského pacienta.

Hromadné výpovede pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve podalo začiatkom októbra celkovo vyše 2100 lekárov. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Vláda a odborári sa napokon dohodli a v stredu (30. 11.) uzavreli memorandu. Zvýšenie platov schválil aj parlament. Viaceré nemocnice následne potvrdili stiahnutie výpovedí lekárov.


Vo Fakultnej nemocnici Trnava stiahli výpovede všetci lekári


Po stredajšom (30. 11.) podpísaní memoranda medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením a schválení potrebnej legislatívy v Národnej rade SR pokračuje Fakultná nemocnica (FN) Trnava v bežnom režime. Podľa hovorcu Mateja Martoviča boli k 1. decembru stiahnuté všetky výpovede lekárov.

"Postupne obnovujeme a spúšťame plánované operačné výkony a hospitalizácie," dodal pre TASR. Vo FN podalo v predchádzajúcom období výpovede dovedna 104 z 310 lekárov. S predpokladom, že títo lekári k 1. decembru odídu, FN obmedzovala plánované operácie pacientov, ktorí by zostali hospitalizovaní aj po 1. decembri.

V UNLP Košice stiahli výpovede takmer všetci lekári


Takmer všetci lekári v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice stiahli svoje výpovede. Pre TASR to potvrdila jej hovorkyňa Monika Krišková s tým, že nemocnica funguje v štandardnom režime. Pre pacientov sa nič nemení.

V UNLP podalo výpovede 226 z 907 lekárov. "Až na dvoch kolegov všetci lekári stiahli svoje výpovede, rovnako aj zdravotné sestry Neurochirurgickej kliniky. Tým, že UNLP nepristúpila k rušeniu plánovaných operácií, nemocnica pokračuje bez zmien v organizácii práce a poskytujeme nielen akútnu zdravotnú starostlivosť, ale aj plánované operácie," spresnil riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa. Podľa jeho slov všetky kliniky, oddelenia a ambulancie fungujú aj naďalej v štandardnom režime.

Ako dodal, podpísanie memoranda medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ), ako aj schválenie potrebnej legislatívy v NR SR, víta.

V Rooseveltovej a detskej nemocnici všetci lekári stiahli výpovede


Všetkých 128 lekárov, najmä z chirurgických odborov a anestéziológie, ktorí boli pripravení na odchod z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, stiahlo svoje výpovede. Pre TASR to vo štvrtok uviedla hovorkyňa Ružena Maťašeje. "Plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti je preto zabezpečená," dodala.

Rooseveltova nemocnica pred pár dňami musela informovať pacientov o možnom preložení ich zákrokov, ktoré mali naplánované na prvých päť decembrových dní. Po podpísaní memoranda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) a schválení potrebnej legislatívy v Národnej rade SR je to už neaktuálne. V nemocnici pracuje 453 lekárov.

Aj lekári banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP), ktorí podali výpovede, vo štvrtok riadne nastúpili do práce. Prevádzka nemocnice nie je z dôvodu výpovedí nijakým spôsobom obmedzená. Pre TASR to konštatovala hovorkyňa Jana Petríková.

"V stredu (30. 11.) boli štatutárom DFNsP a všetkými lekármi podpísané dohody o zmene pracovnej zmluvy, ktoré sú prílohou memoranda medzi vládou a LOZ. V rámci nich lekári odvolali výpovede a zamestnávateľ s tým súhlasil," doplnila.

V detskej nemocnici podalo výpovede 48 lekárov z celkového počtu 93. Vzhľadom na tento počet by od 1. decembra nebola schopná zabezpečiť chirurgické disciplíny ani pre akútne prípady.

Nové Zámky: Nemocnica pokračuje v plnej prevádzke, lekári stiahli výpovede


Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky pokračuje v plnej prevádzke a zrušila odklad plánovaných operácií. Svoje výpovede stiahli všetci lekári. Aktuálne neevidujú ani jednu podanú výpoveď, potvrdil hovorca nemocnice Ján Baček.

Vedenie nemocnice nariadilo poskytovanie len neodkladnej zdravotnej starostlivosti od začiatku decembra 25. novembra v čase, keď nemocnica evidovala 44 výpovedí z celkového počtu 235 lekárov.

Nemocnica v Prešove bude od soboty fungovať v plnom režime, lekári stiahli výpovede


Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove bude od soboty (3. 12.) poskytovať úplnú zdravotnú starostlivosť. Výpovede stiahli všetci 144 lekári a nastúpili do práce. Pre TASR to potvrdil riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

"Dnes a zajtra (2. 12.) FNsP poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť a vopred naplánovanú onkologickú a biologickú liečbu. Od soboty (3. 12.) poskytuje FNsP úplnú zdravotnú starostlivosť," uviedol Šarník.

Zrušili sa podľa jeho slov iba výkony, ktoré bolo možné vzhľadom na zdravotný stav pacienta preložiť. "Ostatné výkony, ktoré sa nedajú odložiť, sa naďalej vykonávajú," doplnil riaditeľ nemocnice s tým, že oddnes začnú plánovať nové termíny výkonov, ktoré bolo možné odložiť.

"Akcia skončila úspešne, lekári sa vrátili na svoje pracovné pozície. Sme pripravení poskytovať naďalej zdravotnú starostlivosť už v plnom rozsahu ako predtým," dodal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri FNsP J. A. Reimana v Prešove Michal Polician.