Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Regióny

Výskum slovenskej vedkyne o mačkách publikoval známy vedecký časopis

Na snímke výskumná pracovníčka Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Noema Gajdoš Kmecová počas tlačovej konferencie UVLF v Košiciach 13. februára 2023 na tému Hrajú sa alebo bijú? Foto: TASR - František Iván

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie pripomína, že napriek popularite mačiek sa o ich sociálnom správaní stále vie pomerne málo a na rozdiel od psov sa im dostáva oveľa menej pozornosti.

Košice 13. februára (TASR) - Zistiť, či sa mačky hrajú, bijú alebo niečo medzi tým, bolo cieľom výskumu slovenskej vedkyne zameraného na spoločenské správanie sa mačiek. Ako TASR informovala hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Zuzana Bobriková, jeho výsledky boli publikované aj v prestížnom vedeckom časopise Scientific Reports.

Spoločenské správanie mačiek začala študovať Noema Gajdoš Kmecová, výskumná pracovníčka Centra aplikovaného výskumu UVLF. Spolu s ďalšími autormi z Univerzity v Lincolne vyhodnotili 105 zverejnených videí, ktoré zachytávajú interakcie medzi 210 mačkami. Dospeli k výsledkom, že pravdepodobne existujú tri skupiny interakcie - hravá, teda priateľská, ďalej agonistická (agresívna) a prechodná.



"Hlavným prvkom hravej skupiny bolo zápasenie, wrestling, keď mačky nepoužívali pazúry a bola to taká naozaj zdieľaná interakcia. Mačky v agonistickej skupine najmä vokalizovali, teda vydávali rôzne zvuky a boli tam neaktívne pauzy, čo je typické pre mačacie súboje," spresnila pre TASR Gajdoš Kmecová. Prechodná skupina mala podľa jej slov známky oboch, no približovala sa viac k hravej. "Najvýznamnejším znakom bola dlhotrvajúca interakcia, keď sa mačky napríklad dotýkali labkami alebo jedna na druhú skákali," dodala s tým, že vo výskume chcú pokračovať.

Autori sa zároveň domnievajú, že kombinácia hravého a agresívneho správania môže odrážať skôr krátkodobý nesúlad v sociálnom správaní medzi mačkami, ako celkové narušenie ich vzťahu. Nové poznatky majú pomôžu majiteľom zvierat aj veterinárnym lekárom, špecialistom v odbore behaviorálnej medicíny, a to pri diagnostikovaní problému agresivity medzi mačkami. S podobnými problémami sa môžu stretávať napríklad aj v útulkoch.

Snímka z tlačovej konferencie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach 13. februára 2023 na tému Hrajú sa alebo bijú?
Foto: TASR - František Iván


UVLF pripomína, že napriek popularite mačiek sa o ich sociálnom správaní stále vie pomerne málo a na rozdiel od psov sa im dostáva oveľa menej pozornosti. Apeluje tiež na nevyhnutnosť zavedenia efektívneho manažmentu ich populácie na Slovensku, pričom poukazuje aj na nedostatočnú až chýbajúcu legislatívu. "Efektívny manažment populácie mačiek by mal rešpektoval potreby jednotlivých mačiek, ale aj potreby ľudí a záujmy spoločnosti," dodala Bobriková.