Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. marec 2023Meniny má Emanuel
< sekcia Regióny

Vysoké nájomné strednej školy v Sečovciach preverí ďalšia kontrola

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: TASR - František Iván

Na elokovanom pracovisku v Sečovciach sa tak bude učiť aj v nadchádzajúcom školskom roku.

Košice 27. augusta (TASR) – Protestovať proti zrušeniu elokovaného pracoviska Spojenej školy Dobšiná v Sečovciach prišlo v pondelok na rokovanie Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) zhruba 50 rómskych žiakov a niekoľko učiteľov. V programe rokovania poslancov rušenie školy nebolo a zastupiteľstvo len rozhodlo o ďalšej kontrole, ktorá má preveriť sporné nájomné zmluvy.

Na elokovanom pracovisku v Sečovciach sa tak bude učiť aj v nadchádzajúcom školskom roku. "Vieme, že škola si prenajíma priestory za astronomické nájomné, a to nie je hospodárne vynakladanie verejných prostriedkov, čiže toto musíme určite vyriešiť, samozrejme, pri zachovaní výučbového procesu pre všetkých študentov. Toto sú hlavné priority Košického samosprávneho kraja," uviedol pre novinárov predseda KSK Rastislav Trnka.

Elokované pracovisko na ulici Dargovských hrdinov v Sečovciach, ktoré patrí pod Spojenú školu v Dobšinej, sa stalo mediálne známe kauzou nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi, ktoré škola investovala do vysokého nájmu v ročnej sume takmer 900.000 eur. Zdroje na prenájom mala škola získavať na základe pochybnej diagnostiky z oblasti špeciálnej pedagogiky pri zaraďovaní žiakov do najvyšších kategórií zdravotného znevýhodnenia s najvyšším normatívom.

Ministerstvo školstva v decembri 2017 rozhodlo o vyradení daného elokovaného pracoviska zo siete škôl a školských zariadení. Rozhodnutie však škola napadla na súde a zatiaľ nie je vykonateľné, pričom sa čaká na konečný verdikt. "Máme rozpracované viaceré alternatívy, ale k hypotetickým otázkam, čo urobíme, sa nebudem vyjadrovať, lebo ide o zložitý právny a finančný problém," konštatoval Trnka.

Na škole od konca minulého roka prebieha finančná kontrola z Úradu KSK. Podľa Trnku na jej ukončenie je potrebný ešte znalecký posudok, pričom riaditeľka školy nie je celkom súčinná pri kontrole a krokoch KSK ako zriaďovateľa. Poslanci KSK v pondelok požiadali aj hlavného kontrolóra kraja o kontrolu hospodárenia a nakladania s finančnými prostriedkami pri uzavretí nájomných zmlúv školy.

Pred poslancami krátko vystúpila zástupkyňa riaditeľky Spojenej školy v Dobšinej Tatiana Hruščáková. "Všetko, o čo nám ide, je objektívna a nezmanipulovaná kontrola, a dúfame, že sa už konečne preukáže, že pani riaditeľka naozaj v ničom nepochybila," uviedla. Pre novinárov povedala, že žiaci školy prišli zo Sečoviec z vlastnej vôle a zabezpečenie dopravy bol sponzorský dar jej príbuzného. Na rokovaní poslancov držali žiaci transparenty s nápismi ako "Nechceme zmenu", "Neberte nám školu" či "Nevzdáme sa našej školy". Podľa Trnku protestovali proti niečomu, čo sa nedeje.

Pre novinárov predseda kraja ďalej potvrdil, že odmietol vymenovať štyroch kandidátov na riaditeľov stredných škôl v kraji, ktorých v hlasovaní zvolili rady škôl. Ide o Gymnázium Trebišovská, Školu úžitkového výtvarníctva (ŠÚV), Strednú odbornú školu (SOŠ) automobilovú v Košiciach a Gymnázium na Školskej ulici v Spišskej Novej Vsi. Dôvodov bolo podľa Trnku viacero, politické dôvody vylúčil. "Prebehne ďalšie kolo a tam už sú aj moje možnosti obmedzenejšie," dodal.

Na rokovaní poslancov vystúpil aj učiteľ z košickej ŠÚV Tibor Papp, ktorý hovoril o porušovaní rôznych predpisov na škole, mobingu, bossingu a snahe o jeho prepustenie zo strany vedenia školy. V jeho vystúpení ho podporil poslanec NR SR Oto Žarnay (OĽaNO), v minulosti prepustený učiteľ z košickej Obchodnej akadémie (OA) Polárna.