Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Regióny

S prácami na obnove Cesty Slobody vo Vysokých Tatrách sa začne čoskoro

Na archívnej snímke zo 17. mája 2014 traktor nakladá konáre a haluzinu z cesty do vlečky počas odstraňovania spadnutých stromov z Cesty Slobody neďaleko Vyšných Hágov vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR - Oliver Ondráš

S prípravnými prácami na rekonštrukcii najfrekventovanejšej komunikácie na území Vysokých Tatier sa začalo ešte v marci.

Vysoké Tatry 8. júna (TASR) – S prácami na obnove Cesty Slobody vo Vysokých Tatrách sa začne čoskoro. Potvrdil to predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský s tým, že Úrad pre verejné obstarávanie už skontroloval zmluvy s víťazmi súťaže, v najbližších dňoch úspešných uchádzačov vyzvú na podpis. Za predpokladu, že zmluvy podpíšu, odovzdávanie stavenísk očakáva kraj do konca júna 2022.

Projekt je financovaný z európskych štrukturálnych fondov prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 - 2020. Tento mesiac PSK plánuje odovzdanie troch stavebných akcií. Ide o rekonštrukciu ciest a mostov v úseku Podbanské – Pavúčia dolina, Tatranské Matliare – križovatka s cestou I/66 a treťou časťou je eliminácia bezpečnostných rizík na mostoch a oporných múroch na ceste II/537. Celková hodnota zákaziek je vyše 10,7 milióna eur a vďaka realizácii dôjde nielen k zlepšeniu plynulosti cestnej premávky, komfortu a bezpečnosti dopravy, ale aj k zatraktívneniu regiónu a zvýšeniu dopravnej mobility.

S prípravnými prácami na rekonštrukcii najfrekventovanejšej komunikácie na území Vysokých Tatier sa začalo ešte v marci. Oprava sa postupne dotkne 43-kilometrového úseku vrátane 26 mostov, 14 oporných a 12 zárubných múrov. Okrem toho sa obnoví 94 priepustov a zveľadia sa štyri odpočívadlá, na ktorých pribudnú lavičky, ihriská a prístrešky. Cesta spája jednotlivé mestské časti Vysokých Tatier, je hlavnou tepnou v území a patrí pod krajskú samosprávu. "Patrí k najdlhším cestám tatranského regiónu, naším zámerom je zrekonštruovať ju v celom úseku od Pavúčej doliny až po križovatku s cestou I/66," dodala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

PSK má naplánované v tomto roku viaceré investičné akcie, ktorých cieľom je zlepšiť stavebno-technický stav ciest druhej a tretej triedy a mostných objektov. Realizovať sa budú v každom z 13 okresov kraja.