Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Regióny

Začínajú sa Dni mesta Zvolen, trvať budú dva dni

Ilustračná snímka. Foto: TASR Lukáš Grinaj

V sobotu bude na námestí program v rámci Festivalu detských folklórnych súborov.

Zvolen 24. mája (TASR) - Pod Pustým hradom sa v piatok začínajú Dni mesta Zvolen 2024, na námestí budú trvať aj počas soboty (25. 5). Súčasťou programu budú umelecký súbor Lúčnica, jarmok tradičných remesiel i diskotéka pod holým nebom. TASR o tom informoval hovorca mesta Martin Svatuška.

Dodal, že vystúpenie bratislavského súboru bolo hlavným dôvodom, prečo sa organizátori tohtoročných dní mesta rozhodli poňať časť programu v duchu slovenských tradícií. "Pred Lúčnicou vystúpi domáca Marína. Zvolenskí vrchári nám zas ukážu, ako znejú najlepšie populárne piesne v podaní ľudových," uviedol zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Predstavia sa aj deti z domácich umeleckých škôl či centier voľného času. Budú tiež ukážky zásahov či techniky polície a hasičského zboru. Program doplnia revivalové kapely. Zaznejú tak najväčšie hity kapely Elán či Mira Žbirku. "Minulý rok mala veľký ohlas 3D videoprojekcia nasvietená na jednom z meštianskych domov. Tento rok bude jej obsah zmenený a nasvietený priamo na priečelie budovy divadla," podotkol hovorca. Námestie vo večerných piatkových hodinách roztancuje hudba.

Podľa Svatušku atrakciou bude tribúna, na ktorej sa odohrá hlavný program. "Aby diváci dostali možnosť vidieť Lúčnicu, postavíme veľkú tribúnu pre tanečníkov a k nej ešte jednu menšiu pre hudobný sprievod," vysvetlil Daniel Axmann zo zvolenského referátu kultúry.

V sobotu bude na námestí program v rámci Festivalu detských folklórnych súborov. Jeho hlavným poslaním je ochraňovanie, poznanie a šírenie prejavov tradičnej kultúry na Slovensku s akcentom na spevný prejav. Vystúpia súbory zo Zvolena, Prievidze i z Banskej Bystrice.