Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Regióny

Zaočkovanosť detí nedosiahla 95 percent v 7 okresoch Žilinského kraja

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Pokles zaočkovanosti mohol podľa regionálneho hygienika spôsobiť napríklad strach z návštevy zdravotníckeho zariadenia v dôsledku minulého obdobia, charakterizovaného šírením ochorenia COVID-19.

Žilina 28. apríla (TASR) – Zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 nedosiahla hranicu 95 percent v siedmich z 12 okresov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Najhoršia situácia bola v okresoch Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice a Tvrdošín. Pre TASR to uviedol regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline Martin Kapasný.

Doplnil, že základným očkovaním proti osýpkam, rubeole a parotitíde (spoločná očkovacia látka) bolo v ŽSK zaočkovaných 94,9 percenta detí narodených v roku 2020. "Za hranicu kolektívnej imunity sa považuje zaočkovanosť 95 percent. Pri deťoch narodených v roku 2019 dosiahla zaočkovanosť potrebnú úroveň (96,4 percenta)," skonštatoval.

Pokles zaočkovanosti mohol podľa regionálneho hygienika spôsobiť napríklad strach z návštevy zdravotníckeho zariadenia v dôsledku minulého obdobia, charakterizovaného šírením ochorenia COVID-19. "K strachu z očkovania rodičov často vedie aj strach, ktorý je spôsobený nedostatkom informácií, prípadne informáciami z rôznych neoveriteľných pokútnych zdrojov na internete," podotkol Kapasný.

Upozornil, že ak bude uvedený trend pokračovať, môžu sa ochorenia, proti ktorým očkovanie chráni, vyskytovať vo väčšom počte. "S tým sa môžu vo väčšom počte vyskytovať aj komplikácie týchto ochorení, konkrétne pri osýpkach môže ísť o zápaly stredného ucha, zápaly priedušiek a pľúc a výnimočne aj akútny zápal mozgu," vysvetlil.

Pripomenul, že organizácia celospoločenských opatrení je v kompetencii ÚVZ SR. "Na lokálnej úrovni považujeme za najdôležitejšiu zdravotnú výchovu a zvýšenie informovanosti rodičov. S poukázaním na zodpovednosť voči sebe, svojim deťom, ale aj voči okoliu. Súčasťou komunikácie je aj poukázanie na nebezpečenstvo ochorenia a prezentácia výsledkov o bezpečnosti používanej očkovacej látky," dodal žilinský regionálny hygienik.