Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Regióny

Zber odpadu vo Zvolene pre právnické osoby a podnikateľov čaká zmena

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Obmena spočíva v zavedení neváženého množstvového zberu zmesového komunálneho odpadu. Mesto očakáva zníženie množstva smetí, ktoré ukladajú na skládku odpadu.

Zvolen 20. septembra (TASR) - Mesto Zvolen zmení systém zberu komunálneho odpadu pre právnické osoby a podnikateľov. Rozhodli o tom zvolenskí poslanci na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Obmena spočíva v zavedení neváženého množstvového zberu zmesového komunálneho odpadu. Mesto očakáva zníženie množstva smetí, ktoré ukladajú na skládku odpadu. Cieľom je tiež znížiť frekvenciu ich vývozu. Samospráva tiež chce novým systémom zvýšiť záujem právnických osôb podnikateľov o triedenie odpadu. "To môže mať vplyv na vyššie percento jeho triedenia a následne nižší poplatok za uloženie smetí na skládku," objasňuje s tým, že zmena systému bude od 1. januára 2025.

Mesto upozorňuje, že ľudia, ktorých sa to týka, sú povinní prihlásiť sa k odvozu takéhoto odpadu. Pre zapojenie sa do nového systému musia do 31. marca 2024 doručiť na mestský úrad vypísané tlačivo. Ním sa na oddelení miestnych daní priznajú k poplatkovej povinnosti. "Poplatok za zber komunálneho odpadu podľa toho prihlásenia bude predmetom úpravy príslušného všeobecne záväzného nariadenia pred koncom roka 2024," povedal pred poslancami referent odboru výstavby a životného prostredia Maroš Hrádela.