< sekcia Regióny

Ženy z DHZ Čižatice vyhrali desiatky súťaží, pomáhajú aj pri zásahoch

Desiatky športových pohárov má svojej zbierke ženská zložka Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Čižaticiach v okrese Košice-okolie. DHZ vznikol v Čižaticiach v roku 1920. Po niekoľkých etapách sa jeho činnosť obnovila pred 12 rokmi. Tento rok štvrtýkrát za sebou vyhrali Košickú hasičskú ligu. Ich snom je dostať sa na Majstrovstvá SR v hasičskom športe. Čižatice, 17. novembra 2019. Foto: TASR – František Iván

DHZ vznikol v Čižaticiach v roku 1920.

Čižatice 17. novembra (TASR) – Desiatky športových pohárov má vo svojej zbierke ženská zložka Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Čižaticiach v okrese Košice-okolie. Tento rok štvrtýkrát za sebou vyhrali Košickú hasičskú ligu. Nezúčastňujú sa na súťažiach, ale aj na samotných zásahoch. Podľa členky DHZ Čižatice Ľubomíry Dulinovej hasičstvo zbližuje a prináša aj nové priateľstvá.

„Jar a leto sú naozaj vypäté súťažami, nejaká je takmer každý víkend,“ povedala pre TASR s tým, že sa zúčastňujú aj na Slovenskom superpohári či Východoslovenskej hasičskej lige. Ich snom je dostať sa na majstrovstvá SR v hasičskom športe. Podľa nej sa však na krajskej súťaži viackrát umiestnili na nepostupovom druhom mieste. „Čo sa týka najlepších časov za útok, tie sú okolo 17 sekúnd. Keď sa nám podarí 17 až 19, sme rady,“ dodala.

Hovorí, že hasičský šport a dobrovoľné hasičstvo je aj rodinnou tradíciou. Kým sa v roku 2007 obnovila činnosť mužského družstva, o rok na to vznikla aj zložka žien. „Povedali sme si, keď môžu muži, prečo nie my ženy. Tak sme sedeli, zhodli sme sa a nejako sme sa pozbierali, že to ideme skúsiť,“ povedala s tým, že odvtedy sa už zostava pomenila, dôvodmi boli i tehotenstvo a materstvo. „Stále sú členkami, možno už nie veľmi aktívnymi, ale keď máme výročné hasičské schôdze, tam je nás naozaj plno - deti, dorast, ženy, muži aj retro, ako si hovoria“, dodala Dulinová.

Trénovať sa snažia aspoň raz týždenne. Priznáva, že niekedy je to náročné. „Je to založené na dobrovoľnosti, nie sme za to ani nijak platené. Je to o tom - kto chce, ten ide,“ vysvetlila s tým, že niekedy je ťažké zhodnúť sa aj na tom, kedy budú môcť trénovať. Podľa nej však takáto aktivita zbližuje, a to nielen v rámci kolektívu. Mnoho tímov stretávajú aj na súťažiach, kde tiež vznikajú nové priateľstvá.Zdôraznila, že to nie je len o pretekoch. Každá z nich by v prípade živelnej pohromy či požiaru vedela, čo má robiť. „Niekedy je to aj taká pomoc, keď chlap povie 'choď do garáže a dones C-čkovú hadicu'. Človek z davu by nevedel, čo má robiť. Ale tá žena tam pôjde a donesie ju,“ vysvetlila so slovami, že aktívne pomáhali napríklad pri požiari senníka spred dvoch rokov. Striedali sa pri čerpadle, naberali vodu, rozkladali hadice či dohášali seno, ktoré z neho vyberali. „Či už v dyme a celá špinavá, ale ideš a hasíš,“ dodala. Ďalšia členka tímu Silvia Frištiková povedala, že hasičstvo jej dodáva energiu a keď idú trénovať, nepotrebujú mužskú pomoc. Techniku si vedia nachystať aj samy.

„Ženy sú dobré, ale je s nimi trošku viac problémov, tie ženské povahy. Keď niečo poviete, ony si idú po svojom – ale vyhrávajú. Jasné, niekedy aj počúvajú rady,“ povedal pre TASR veliteľ DHZ Čižatice Dušan Dulina s tým, že je na ne hrdý. „Sú to najzlatšie ženy,“ dodal.

DHZ vznikol v Čižaticiach v roku 1920. Po niekoľkých etapách sa jeho činnosť obnovila pred 12 rokmi, a to aj na športové účely. Okrem zásahovej činnosti sa družstvo žien podľa jeho slov zapája aj do taktických cvičení. „Tých, ktorí platia členské známky, je asi 25. Ale dobrovoľných hasičov máme oveľa viac, polovica dediny sú hasiči. Od malička cvičíme detičky, ktoré majú aj päť rokov. Máme i dorastencov, ženy, mužov a retro, teda nad 50 rokov. Ale dobre nám to ide, starcom,“ uzavrel.